Co w testach piszczy?

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 15 Kwiecień 2017
  • Komentuj 0

Sprzedam Intel Core i7-7700 - tanio!

Sprzedam Intel Core i7-7700 - tanio!

W ramach serii JaTech zebrałem dla Was wyniki testów i najważniejsze informacje dotyczące piątej serii Ryzenów. Wśród suchych faktów o wydajności i specyfikacji procesorów znajdziecie również praktyczne ciekawostki. Większość serwisów postawiła na test dwóch najciekawszych układów - sześciordzeniowego Ryzena 5 1600X oraz czterordzeniowego Ryzena 5 1500X. Procesory piątej serii Ryzen są konkurencją dla procesorów Intel Core, a konkurują głównie ceną, która waha się od 819 do 1210 zł. Tabela ryzen Serwis Benchmark.pl porównał sprawę nowych procesorów do poprzedniej (siódmej) serii. W zadaniach, które wykorzystują potencjał wielowątkowości Ryzen 5 1600X, był w stanie zbliżyć się do Core i7 5960X. Przypomnę, że ten drugi to wydatek około 5000 zł. W grach Ryzen sprawa ma się nieco gorzej, bo wydajność dorównywała konkurencji w postaci Core i5-6600.

AMD postarało się również w sprawach poboru mocy

AMD postarało się również w sprawach poboru mocy

Test na stronie PClab.pl przedstawia podobne wyniki i wnioski, ale wspomina nieco więcej o płytach głównych. Testerzy wskazali na różnicę cenową pomiędzy podobnie wyposażoną platformą AM4, a LGA 1151, która sięga nawet 150 zł. Nie zapomnieli również o możliwości łatwego upgrade w przyszłości - wszystkie Ryzeny współpracują na podstawce AM4.

90 dolców za chipset B350, który umożliwia OC

90 dolców za chipset B350, który umożliwia podkręcanie

Kolejną sprawą jest użycie Ryzena 5 1500X w grach. W teście na moreleTV możemy zauważyć, że obciążenie poszczególnych rdzeni w tytułach AAA nigdy nie sięga 100% - co sprawia, że potencjał ośmiu wątków nie jest w pełni wykorzystywany. Jest to oczywiście wynik pojedynku nowej architektury Zen z udoskonalaną przez sześć lat Intel Core. moreleOCvsStock3.9Ghz2 Ponadto podkręcenie Ryzena 5 1500X z 3.5 GHz do 3.95 GHz zaowocowało sporym wzrostem wydajności. Jak widać różnica 0.45 GHz na takiej ilości rdzeni z SMT wpływa znacznie na ilość FPSów w grach. Co powiecie na overclocking Ryzena 5 1600X do prawie 6 GHz? Nowy rekord w 6 rdzeniowych układach pobił Der8auer z wykorzystaniem ciekłego azotu.
Co przyniesie przyszłość? Tego nikt nie wie, ale jeśli podsumujemy wszystkie wyniki, to możemy dojść do wniosku, że piąta seria Ryzenów jest najzwyczajniej wydajniejsza od Intel Core i5. Gry takie jak Total War Warhammer, Watch Dogs 2 oraz Hitman pokazują, że można obudzić moc drzemiącą w architekturze Zen. Od siebie dodam tylko tyle, że nowe Ryzeny mogą mieć wspólną cechę z kartami graficznymi od AMD - będą trzymać wysoką wydajność na przestrzeni lat dłużej niż konkurencja.

Windows 10 Creators Update

Nawet najwydajniejszy procesor potrzebuje systemu operacyjnego do działania, dlatego przyjrzymy się kolejnej aktualizacji Windowsa. Microsoft udostępnił nową paczkę zmian 11 kwietnia, lecz w celu odciążenia serwerów, dociera ona do użytkowników falami.
Jeśli Windows Update wzbrania się przed instalacją aktualizacji, to możemy poradzić sobie bez niego poprzez instalator udostępniony przez Microsoft. Wygląda na to, że ten sposób jest w pełni bezpieczny - bez problemu przeprowadziłem instalację na czterech urządzeniach.

Pliki zawarte w folderze Windows.old pozwolą nam cofnąć stan systemu sprzed aktualizacji

W razie problemów będziemy w stanie cofnąć wszystkie zmiany

A co do nowości, to nie jest ich wiele. Najbardziej użyteczną zmianą jest przekształcenie ''starej ochrony'' w Windows Defender Security Center, który skupia teraz wszystkie najważniejsze opcje dotyczące ochrony naszego systemu. minc Zmian doczekała się również personalizacja Windowsa. Od teraz możemy tworzyć foldery w ''kafelkowym menu'', wybierać kolor interfejsu z pełnego zakresu RGB oraz dostosowywać kompozycje ekranu. Otrzymaliśmy również możliwość zmiany barwy obrazu na cieplejszą, co z założenia ma zmniejszyć poziom zmęczenia oczu podczas nocnej pracy. barwy Na koniec wisienka na torcie, czyli Tryb Gry. Jego działanie (w uproszczeniu) polega na zwiększeniu priorytetu gry wśród pozostałych procesów - co przekłada się na lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami. gameran O ile zwiększenie płynności rozgrywki podczas grania będzie marginalne, to przy pracy w tle (archiwizacji, renderowaniu, czy konwertowaniu filmów) możemy liczyć na kilkuprocentowy wzrost wydajności. [źródło: benchmark.pl, pclab.pl, MoreleTVextremetech.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze