Chórem i z pazurem!

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 30 Lipiec 2018
  • Komentuj 2

Christopher Tin to niesamowity kompozytor odpowiedzialny za skomponowanie muzyki do Cywilizacji. Najsłynniejszy motyw główny z gry, coverowany na setki sposobów zawsze brzmi pięknie, ale w wersji chóralnej po prostu wgniata w fotel!

Tin mieszkajając jeszcze ze swym współlokatorem (Soren Johnson, Firaxis Games), został przez niego poproszony o stworzenie motywu do Cywilizacji IV. Artysta dał się pokochać właśnie przez utwór Baba Yetu, za który zgarnął Grammy, ale również Sogno di Volare, które pojawiło się w kolejnej cześci gry. Jest to jednak kawałek tak znany i tak często coverowany, że mało kto pamięta oryginał. Popularne wersje Malukah i Petera Hollensa czy Alexa Boye'a są bardzo dobrze znane, ale kto wie dlaczego?

Wyjątkowe zdolności muzyczne Tin rozwijał między innymi pod okiem Hansa Zimmera. Nic więc dziwnego, ze jego muzyka najpiękniej brzmi wyśpiewana przez chór z odpowiednią dozą patosu. Trzeba przyznać, że jest to niebywałe osiągnięcie, by 145 osób z sąsiedztwa postawić na scenie America's Got Talent i wyczarować coś takiego. Tym bardziej, że Baba Yetu zawdzięcza wszystko oryginalnego brzmieniu Suahili, języka potocznie używanego w krajach afrykańskich, i wyjątkowo mi bliskiej Kenii.

Baba Yetu to nic innego, jak ''Ojcze Nasz'' wyśpiewane właśnie w tym języku, Ja jednak polecam obejrzeć wykonanie orkiestrowe z udziałem Christophera Tina, oraz Sogno di Volare, bo to piękne, akurat na udany początek tygodnia.

[Źródło: pcgamer.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze