Test Radeona R9-390 Nitro

  • Autor: PoznanskaPyra
  • Opublikowano: 10 Sierpień 2015
  • Komentuj 10
DSCF6503 Jarock.pl i testy sprzętu? Czemu nie? Publikacją o Radeonie R9-390 zaczynamy nową serię. Jeszcze słowem wstępu chciałbym, abyście podzielili się z nami swoimi uwagami na temat artykułu, będziemy je uwzględniać i w miarę możliwości poprawiać. Początek mamy już za sobą,  przejdźmy do samej karty - jest to wersja niereferencyjna stworzona przez firmę Sapphire. Obraz3 Przyjrzyjmy się dokładniej samemu urządzeniu. Jest kilka rzeczy o których trzeba wspomnieć i są one ważne dla ewentualnego zakupu. Po pierwsze długość: ponad 30 cm może sprawić problem przy niektórych obudowach. Obrazekew1 Kolejny fakt to pobór mocy określony przez producenta na 375W. Jest to spora wartość i nie każdy zasilacz będzie wstanie sobie poradzić z takim obciążeniem. Dlatego warto na to również zwrócić uwagę. Warto też sprawdzić nasz monitor, gdyż karta posiada tylko wyjścia cyfrowe. Z monitorem pracującym tylko ze standardem VGA będziemy mieli problem i nie podłączymy go bez drogich przejściówek. Co prawda znajdziemy na śledziu wyjście DVI, jendak jest ono w odmianie DVI-D. Czyli taniej i wszystkim znanej przejściówki DVI<>VGA również nie będziemy mogli podłączyć, gdyż działa ona tylko z wyjściami DVI-I oraz DVI-A. Obraz2 Przejdźmy dalej czyli do kultury pracy, która jest całkiem przyzwoita. Tak naprawdę jedynym momentem gdy układ daje o sobie znać jest maksymalne obciążenie. Jeżeli nie wykorzystujemy mocno karty graficznej, przełączy się ona w tryb pasywny. Więc nie wystraszcie się, jak przestaną się kręcić wentylatory :). Omawiając kulturę pracy oraz wentylatory nie można pominąć imponującego radiatora, który chłodzi naszego Radeona. Radiator jest bardzo rozbudowany i odbiera ciepło nie tylko z chipu i pamięci karty, ale również z sekcji zasilania. 00089.MTS_snapshot_05.43_[2015.08.05_03.33.02] Sama sekcja zasilania jest bardzo rozbudowana i powinna dać fanom OC jeszcze sporo dodatkowych możliwości. Pytanie ile, z już fabrycznie mocno podkręconego chipu AMD, da się jeszcze wyciągnąć? Pamiętajmy, że pod względem czysto technicznym jest to mocno podkręcone R9-290. Jednak są też różnice, jak wyższy zegar pamięci i przede wszystkim jej pojemność, która wynosi aż 8GB. 00096.MTS_snapshot_00.04_[2015.08.05_03.40.45] 00093.MTS_snapshot_00.08_[2015.08.05_03.38.54] 00094.MTS_snapshot_00.11_[2015.08.05_03.39.46] Jeżeli chcecie przyjrzeć się karcie bliżej zapraszam do materiału wideo, który nagrałem podczas testów:
Czas na najważniejszą część czyli same testy. Uprzedzając pytania "dlaczego nie ma mojej gry" - wykonywałem test na najbardziej wymagających produkcjach, do których mam dostęp. Pamiętajcie, że dopiero startujemy z testami sprzętu. Dodatkowo pracujemy nad rankingiem kart graficznych, link do niego zostanie podany przy okazji następnych testów. Wróćmy jednak do rzeczy czyli wyników testów. Platforma testowa:

Procesor: Intel i7 4770k Płyta Główna: AsRock H97M PRO4 Pamięć Ram: 2x8GB 1600MHz Kingston HyperX Zasilacz: BeQuiet Dark Power Pro P8 1000W System: Windows 10

Na pierwszy ogień 3D Mark oraz test Firestrike Firestrike Przyszłościowo przetestowaliśmy możliwości karty w DirectX 12, jednak pamiętajcie, że test ten tylko pewnym przybliżeniu pokazuje wydajność karty i jej rzeczywista wydajność w grach może się różnić. dx12 Właściwe testy w grach. Postaramy się, aby w przyszłości było ich trochę więcej. Wszystkie gry były uruchomione w najwyższych możliwych ustawieniach. W produkcjach w których były dostępne ulepszenia graficzne firmy Nvidia zostały one wyłączone.
Batman Arkham Knight 
image
 Battlefield 4 Multiplayer
minimax
Metro Last Light
minimax
Wiedźmin 3 Dziki Gon
minimax To jednak nie koniec, z racji dużego podobieństwa R9-390 i R9-290 postanowiłem spróbować czy da się uruchomić karty w trybie Crossfire i udało się, choć nie we wszystkich grach pracowało to jak powinno. Tabelki pokazują dwa wyniki, pierwszy to wynik uzyskany w trybie Crossfire, drugi to wynik pojedynczej R9-390: DSCF6493
3D Mark Firestrike
FireStrikeCF

Batman Arkham Knight niestety nie chciał uruchomić się w trybie crossfire.

Battlefield 4 Multiplayer
minimaxcf
Metro Last Light 
minimaxcf
  Wiedźmin 3 Dziki Gon
minimaxcf Jak widać Radeon R9-390 spisuje się całkiem nieźle i przy swojej cenie (ok 1500zł) myślę, że może z powodzeniem rywalizować z GTX970, który w testach osiąga zbliżone wyniki. Produkt zielonych ma tą przewagę, że jest dużo oszczędniejszy jeśli chodzi o konsumpcje energii oraz jest podatniejszy na OC. Pamiętajmy jednak, że z powodów konstrukcyjnych użyteczna pamięć w GTX970 jest ograniczona do ok 3.5GB. Obecnie to ograniczenie nie stanowi większego problemu dla GTX-a. Pytanie tylko co z przyszłymi produkcjami? Ono nadal pozostaje otwarte. Jednak pamiętam też przypadek jaki spotkał mnie podczas premiery GTA 4, gdzie właśnie głównym problemem mojej karty był wtedy niedostatek pamięci, a nie wydajność samego chipu karty. Moim zdaniem, jeżeli nie interesuje nas zbytnio pobór prądu, to warto spróbować opcji z R9-390, karta ma dobrą wydajność jak na swoją cenę no i zawsze mamy sporo dostępnej pamięci, która może z czasem się nam przyda. Warto również wspomnieć o nowym DirectX 12 gdzie w testach syntetycznych Radeony spisują się wyraźnie lepiej względem produktów Nvidia. Jeżeli jednak cenimy sobie niski pobór prądu, większe możliwości OC i nie kupujemy karty na kilka lat, to lepszym wyborem będzie GTX970.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze