Stan Lee, próba samobójcza, rozstania i Soldier gej

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 11 Styczeń 2019
  • Komentuj 3

Co za tydzień dla Blizzarda. Zaszyłam się w Zuldazarze, więc wieści docierały do mnie z większym opóźnieniem niż na fronty Overwatcha, ale dzień w dzień padało jedno zdanie. Blizzard, szto ty diełajesz?

Zaledwie pare dni temu pojawiły się nowe fragmenty fabularne do Overwatcha w postaci opowiadania i komiksu. Chociaż towarzyszyły one wydarzeniu Bastet i miały dotyczyć Any, to największym echem rozeszła się wieść o orientacji jednej z głównych postaci gry, Soldiera 76, wyłapana w najnowszym komiksie. Debaty na temat poprawności politycznej Blizzarda nie cichną, a gracze są mocno podzieleni. Jedni cieszą się, że istnieje swego rodzaju otwartość na te sprawy, inni z oburzeniem zapowiadają bojkot tej postaci w trakcie grania. Niby błahostka, a jednak wzbudziło to spore zamieszanie wśród społeczności Overwatcha.

Nie czekaliśmy jednak zbyt długo na kolejne informacje z obozu Zamieci. Były prezes Blizzarda, jednocześnie współzałożyciel firmy Mike Morhaime, zrezygnował ze swojego stanowiska. Czy jego odejście spowodował negatywny odbiór Blizzarda i jego nagły spadek na giełdzie? W końcu od czasu ogłoszenia Diablo Immortal na mobilki nie wiedzie im się najlepiej, a do tego ogłosili jakiś czas temu, że przyszłość Heroes of The Storm jest mocno niepewna. Nic dziwnego, że kapitan chce uciec z własnego statku, kiedy ten napełnia się wodą w zastraszającym tempie. 

I chociaż Blizzard stara się zachować twarz, a nowa aktualizacja do WoWa już wkracza na serwery testowe, to drobne ukłony w stronę graczy nie uratują ich wizerunku. Żeby nieco go ocieplić do World of Warcraft wprowadzono nowego NPCa, swoisty hołd dla zmarłego niedawno Stana Lee, legendy Marvela. Stanley przechadza się po Stormwind, stolicy ludzi, wykrzykując od czasu do czasu kultowe Excelsior (łac. 'najwyższy, najwspanialszy') czyli wyraz, który miał podkreślać jego dumę z Mervelowskich komiksów. Postać Stanleya pojawi się prawdopodobnie również w innych miejsach, bo znależiono kilka innych modeli dla tego NPCa. 

Czym jest jednak jedna postać w grze, kiedy Activision straciło całe studio? Bungie zachowa swoją niezależność, wspierając jednocześnie Destiny 2, ale już pod własnym nadzorem. Możemy się więc spodziewać, że Activision w najbliższym czasie ostrono zaciśnie pasa Blizzardowi, wyładowując na nim swoje finansowe frustracje. Najpierw jednak muszą zgasić pożar, który właśnie wybuchł na ich podwórku.

Najgorętsza wiadomość to wpis byłego pracownika Blizzard Entertainment, Juliana Murillo-Cuellar'a. W emocjonalnym liście otwartym opisał swoje doświadczenie z mobbingiem i dręczycielstwem, którego doznał ze strony swojej przełożonej. Szykanowany i traktowany jako ''chłopiec do bicia'' załamał się, a po nieudanej próbie samobójczej Meksykanin opuścił studio na dobre. Co ciekawe, czarę goryczy przelała sytuacja z Soldierem 76 i jego orientacją, o której pisałam na początku. 

"Wkurzył mnie nie sam przekaz, lecz to, od kogo pochodzi: Blizzard Entertainment. Idee integracji, reprezentacji mniejszości, „każdy głos się liczy” i „myśl globalnie” nigdy nie dotyczyły mnie ani innych przedstawicieli mniejszości, z którymi rozmawiałem.".

Wygląda na to, że to hipokryzja doprowadziła do uzewnętrzenia Juliana. I tu zataczamy koło do początku tego tekstu, bo nie dość, że narzucają nam tolerancję (do której nie da się nikogo zmusić, albo ktoś jest tolerancyjny albo nie, co widać po wojnie w komentarzach do wiadomości o Żołnierzu 76), to jeszcze sami najwidoczniej mają w swoich szeregach problem z dyskryminacją. Oczywiście Blizzard nie odniósł się do oskarżeń, ale zwolennicy Juliana i jego przeciwnicy już zawzięcie dyskutują. Co z tego wyjdzie? Pewnie kolejny spadkiem notowań na giełdzie. A my zamiast nowej gry, lub trybów do OV dostajemy ciągle ''sensacyjne'' wiadomości. 

Mam nadzieję, że do końca tygodnia nie przeczytam ''Blizzard..." nigdzie indziej, niż na Battlenecie. Jak na kilka dni zdążyli nieźle namieszać.

[Źródła: gamesradar.comtwitlongerinvestor.activision.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze