Spyware metodą na oszustów w MMORPG?

  • Autor: Patryk "PefriX" Manelski
  • Opublikowano: 18 Kwiecień 2018
  • Komentuj 2

Ostatnio głośno jest na temat ekipy ArenaNet, która zbanowała ponad 1500 kont w Guild Wars 2. Dlaczego? Otóż dokonali sporego wyczynu – znaleźli plagę oszustów, która zalała ich MMORPG-a. Problem tylko w tym, że wykorzystali do tego oprogramowanie szpiegujące, które dodali do klienta gry.

Jedna z ostatnich aktualizacji do Guild Wars 2 wprowadziła pewną nietypową ”nowość”. ArenaNet dodało oprogramowanie szpiegujące do klienta instalacyjnego gry, jako formę blokady przeciwko botom. Dzięki temu rozwiązaniu, udało się wytropić wielu oszustów i oczyścić grę z osób grających z pomocą nielegalnego oprogramowania.

Możecie sobie tylko wyobrazić, jaki wywołało to raban wśród społeczności Guild Wars 2. Gracze podzielili się na dwa obozy. Jedni wspierają deweloperów i zwracają uwagę, że dobrze postąpili. Inni z kolei obawiają się, jakie dane mógł ten ”spyware” wyciągnąć z ich komputerów. Nikt bowiem nie chce, aby jakaś firma bez ich zgody monitorowała ich ruch w Sieci.

Część graczy zwraca uwagę, że to niezgodne z prawem, aby deweloper bez zgody użytkownika instalował na jego komputerze oprogramowanie tego typu. Szczegół tkwi jednak w tym, że tego ustrojstwa nie ma już w kliencie Guild Wars 2. Pojawiło się 6 marca i zostało usunięte 27 marca – przez trzy tygodnie ten ”spyware” zbierał potrzebne informacje.

Na efekt długo nie trzeba było czekać, bowiem zbanowanie 1500 kont świadczy o tym, że metoda była skuteczna. Z drugiej strony jedynie ArenaNet wie, jakie dane zostały w tym czasie zebrane od graczy Guild Wars 2.

Co ciekawe, część zawieszonych użytkowników zwraca uwagę, że nie oszukiwała w tym MMORPG-u, ale i tak ich konta zostały zawieszona. Sugerują, że ArenaNet może dać bana za samo posiadanie podejrzanego oprogramowania na komputerze. Nie ważne przy tym, w jakim celu go używam (niektórzy modderzy korzystają z CheatEngine).

Co o tym wszystkim Wy sądzicie? ArenaNet posunęło się za daleko, czy użycie oprogramowania szpiegującego dla wyższego dobra tłumaczy firmę?

[źródła: Motherboard, Kotaku, Reddit]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze