Sztuczna inteligencja nagrała album

  • Autor: Joanna Pamięta-Borkowska
  • Opublikowano: 23 Sierpień 2017
  • Komentuj 2

Ok, z tymi krawatami przesadziłam. I'M AI to pierwszy album skomponowany i wyprodukowany całkowicie przez sztuczną inteligencję. A dokładnie - przez algorytm Amper, który specjalizuje się w tworzeniu muzyki.

Amper jest odpowiedzialna (pozwolicie, że będę ją traktować jak kobietę?) za całą warstwę muzyczną - kompozycję, melodię, instrumenty. Oczywiście, nie jest tak, że wszystko zostało zrodzone w rejestrach procesora - ogólny styl oraz teksty piosenek to już produkt wokalistki Taryn Southern. Śpiew to również jej dzieło. Taryn sama jednak nazywa swój album "powstały we współpracy ze sztuczną inteligencją".

Chwyt marketingowy? Może... choć z drugiej strony, nie byłby to pierwszy raz, gdy głos oraz linia melodyczna utworu są komputerowo modyfikowane. Ale do tej pory nikt nie zrobił tego na taką skalę.

Album trafił właśnie do sprzedaży. Poniżej możecie odsłuchać jednego z utworów. Melomani z Antyradia twierdzą, że nie da się wyczuć w nim niczego obcego. Dodam jeszcze, że teledysk również został skomponowany przez Amper:

Czy można nazwać to rewolucją?

Cóż... Tekst i wokal pozostają ludzkie. Chociaż biorąc pod uwagę poziom tekstu, wolałabym, by zajął się nim robot z Centrum Nauki Kopernik, który komponuje wiersze na podstawie losowych słów. Efekt, jaki udało mu się uzyskać na podstawie tego, co mu podsunęłam, brzmiał naprawdę nieźle. Zatem -  czekam na więcej.

Amper została początkowo stworzona na potrzeby firm, które potrzebowały oryginalnego tła muzycznego, ale nie chciałby przebijać się przez licencje i prawa autorskie. Sklepy, centra handlowe, restauracje, strony interenetowe - do tego początkowo miały być wykorzystywane utwory autorstwa SI. Okazuje się jednak, że algorytm potrafi stworzyć naprawdę ciekawy utwór, wykraczający poza zwyczajowe "plumkanie do kotleta".

Amper znajduje się obecnie w fazie beta. Jeśli chcielibyście sami poeksperymentować z muzyką, zachęcam do odwiedzenia tej strony. Ostatnia moja uwaga - czy tylko ja zamiast głosu Taryn wolałabym usłyszeć GlaDOS? Taką jak z tego utworu:

[Źródło: electronicbeats.net, newatlas.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze