Corsair Scimitar RGB Elite Recenzja

  • Autor: Michał Wojewódka
  • Opublikowano: 04 Kwiecień 2020
  • Komentuj 0

Jaką mysz do MMO/MOBA wybrać? Musi być ona przede wszystkim wygodna i musi mieć jak najwięcej przycisków, by zapewnić maksymalną ergonomię użytkowania. Takie cele przyświecały Corsair, kiedy tworzył kolejny model myszy Scimitar, a konkretnie Scimitar RGB Elite. Jednak czy wsparcie profesjonalnych graczy podczas projektowania pomogło stworzyć ostateczną broń w ręku gracza?

Corsair Scimitar RGB Elite parametry

Zacznijmy od początku czyli do samej budowy i prezencji myszy. Corsair Scimitar RGB Elite to odświeżona wersja Corsair Scimitar RGB Optical sprzed kilku ładnych lat. Sama bryła Scimitara jest spora, mowa tutaj o 120 mm długości i 78 mm szerokości. Dodatkowo waży on 122 gramów, przez co zalicza się raczej do wagi ciężkiej. Głównym materiałem użytym w obudowie jest matowy czarny plastik. Zapewnia on większą przyczepność niż połyskliwy plastik i skutecznie chroni przed zabrudzeniami takimi jak odciski palców czy smugi. W prawej przedniej części zastosowano gumową powłokę, z typowymi dla Corsair trójkątnymi gumowymi wypustkami. Połyskliwy plastik znajdziemy tylko w centralnej części myszy gdzie znajdują się przyciski odpowiadające za zmianę DPI i trybu, na spodzie, oraz obudowie leda znajdującym się na przedzie lewego boku.

Co do profilu Scimitar RGB Elite to widać, że jest dostosowany do praworęcznych. Bryła jest mocno rozciągnięta z prawej strony, co umożliwia pełny palm grip. Gumowa część jest lekko wyprofilowana by zapewnić wygodne oparcie dla małego palca. Lewy bok Scimitara jest natomiast wycięty, co zapewnia więcej miejsca do operowania kciukiem na 12-klawiszowym panelu bocznym, co przy okazji dodaje odrobinę gamingowego pazura do tego masywnego gryzonia. Pomijając sam wygląd, myszka ta jest skonstrułowana tak, aby zapewnić maksymalną wygodę podczas długich sesji.

ICue oprogramowanie Corsair Scimitar RGB Elite

Corsair projektując swoją mysz do MMO/MOBA zgodnie z oczekiwaniami graczy postanowił zapewnić jak najwięcej przycisków. Scimitar RGB Elite posiada ich aż 17. Pomijając lewy, prawy i środkowy przycisk myszy, oraz dwa przyciski odpowiadające za ustawienie DPI i trybu na grzbiecie myszy, do dyspozycji mamy jeszcze 12 znajdujących się na bocznym panelu z lewej strony. To właśnie ten panel stanowi największą zaletę Scimitar RGB Elite. Cztery przycisków rzędy wykonane są na zmianę z gładkiego i chropowatego plastiku o metalicznym kolorze. Dodatkowa każdy klawisz posiada podświetlaną cyfrę, co w połączeniu z pionową wypustką na klawiszu 5 pozwala szybko lokalizować klawisze niezależnie od warunków. Panel boczny można dodatkowo przesunąć w lewo lub prawo na osi o długości 16 mm. Wystarczy odkręcić śrubę mocującą na spodzie gryzonia i można dostosować pozycję pod swoje preferencje. Do programowania akcji służy standardowe oprogramowanie ICue, w prosty sposób przypisujemy odpowiednie komendy czy makro do przycisków.

Podświetlenie Corsair Scimitar RGB Elite

Wiadomo że mysz gamingowa poza odpowiednimi funkcjami musi mieć też odpowiednią prezencję, którą zapewnia podświetlenie LED. W Corsair Scimitar RGB Elite pierwsze co rzuca się w oczy to podświetlane logo Corsair umiejscowione na tyle myszy. Jest to standard dla gamingowych gryzoni korsarzy. Kolejny let znajduje się w scrollu, który jest mocno wyeksponowany przez głębokie wcięcie. Dzięki temu nawet mimo gumowej otoczki jest świetnie widoczny. Trzecią strefę podświetlenie jest klawiszy na bocznym panelu. Również na przedzie Scimiar RGB Elite, tuż obok wyjścia kabla, umiejscowiono podwójne podświetlenie. ICue pozwala dowolnie zmienić kolory w tych czterech miejscach, pozwalając na utworzenie własnej kompozycji.

Sensor PixArt PMW 3391

Serce Corsair Scimitar RGB Elite stanowi sensor PixArt PMW 3391. Pozwala on na ustawienie rozdzielczości do 18000 DPI z dokładnością do 1 DPI. Maksymalna prędkość myszy jaką podaje producent to 400 IPS (cale na sekundę), co w przeliczeniu daje lekko ponad 10 m/s. Jest to oczywiście statystyka nieco przesadzona, jednak uzyskane w testach wyniki dalej przekraczały 6 m/a, co stanowi maksymalną prędkość ręki u przeciętnego człowieka. Równie świetnie Scimitar RGB Elite wypada podczas testów interpolacji. Zjawisko to polega na cyfrowym zwiększaniu DPI przez oprogramowanie, poprzez dodawanie pikseli pomiędzy te zarejestrowane przez czujnik. Interpolacja zmniejsza precyzję korzystania z myszy. Podczas testów to zjawisko pojawia się jednak dopiero przy skrajnych dla sensora wielkościach DPI. Nie powinno więc mieć ono zbytniego wpływu na grę, ponieważ rzadko kiedy ktoś używa tak wysokiej rozdzielczości. Dużym plusem jest tutaj też możliwość dostosowania sensora do powierzchni, na której operujemy przez oprogramowanie ICue. Kalibracja jest prosta i przyjemna, a polega na rysowaniu spirali przy zachowaniu odpowiedniej prędkości.

Jak Corsair Scimitar RGB Elite w grach

Do przetestowania Corsair Scimitar RGB Elite na polu bitwy posłużyły mi gry World of Warcraft, DOTA 2, Overwatch oraz Call of Duty Warzone. Jeśli chodzi o tytuły z gatunku MMO i MOBA to gryzoń radził sobie jak ryba w wodzie. Jedynym mankamentem było tutaj korzystanie z bocznego panelu. Bez zmiany chwytu miałem wygodny dostęp tylko do dziewięciu z dwunastu przycisków. W związku z czym w zależności od tytułu byłem zmuszony do zmiany ustawienia wysokości panelu i dziękuję Corsairowi za taką możliwość. Innym mankamentem było to, że po pewnym czasie musiałem manualnie przypisać klawisze boczne do wartości numerycznych. Nie mniej przesunięcie części odpowiedzialności na prawą rękę pozwoliło mi precyzyjniej wykonywać kombinację i chroniło mnie przed zgubieniem się na klawiaturze podczas bardziej intensywnych momentów. Wyciągnięcie ze strefy komfortu objawiło jednak dwa dodatkowe minusy Scimitar RGB Elite. Chodzi tutaj o siłę jaką potrzeba do wciśnięcia prawego i środkowego przycisku myszy. O ile naciśnięcie rolki wymaga zbyt dużo siły, co zmniejsza możliwość jej użycia podczas grania, o tyle prawy przycisk zdaje się być zwyczajnie luźny. Czasami zwykłe oparcie palca powodowało wciśnięcie. W połączeniu z wagą zdecydowanie ogranicza to możliwości chwytu myszy. Wskazany jest palm grip, dopuszczony claw grip, jednak fingertip zmieni korzystanie ze Scimitar w koszmar. Nie mniej trzeba przyznać, że w FPS nie odstępowała ona zbytnio gryzoniom przeznaczonym do tych gatunków, mimo swojego przeznaczenia do MMO i MOBA.

Corsair Scimitar RGB Elite to naprawdę solidny i funkcjonalny sprzęt, który przyda się każdemu, kto chce poprawić swoje osiągi w grach MMO i MOBA. Wady są nieznaczne, a ilość zalet stanowczo je przebija. Biorąc pod uwagę użyte materiały oraz sensor cena około 300 PLN, nie jest wygórowana. Zarówno Ragnaros Pan Płomieni jak i ja polecamy Scimitar RGB Elite od Corsair.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze