Paszporty do komórek!

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 30 Marzec 2016
  • Komentuj 0

Żegnajcie papierowe książeczki?

Żegnajcie papierowe książeczki?

Wchodzisz na lotnisko, stajesz przed kontuarem, grzebiesz w kieszeniach i... nic! Zostawiłeś paszport w domu! Zna to ktoś? Już niedługo takie sytuacje pójdą w zapomnienie. Paszporty są jedynymi z ostatnich dokumentów, które nie mają swojego cyfrowego odpowiednika. Posługujemy się nimi od wielu pokoleń, ale dziś w dobie cyfryzacji papierowy paszport powoli staje się przestarzały. Tak przynajmniej uważa największy na świecie producent paszportów firma De La Rue, która zajmuje się także drukowaniem brytyjskich banknotów. Według nich czas książeczek powoli dobiega końca. Szef firmy Martin Sutherland w rozmowie z The Times powiedział, że jego organizacja właśnie prowadzi badania nad przeniesieniem paszportów do świata cyfrowego tak by każdy mógł go nosić w swojej komórce. Prezes zwraca uwagę, że dziś już nikogo nie dziwią karty pokładowe na samolot, których nie drukujemy, a jedynie trzymamy w naszych telefonach komórkowych. Jego zdaniem to samo można zrobić w sprawie paszportów.

Pewien Chińczyk dał pobawić się paszportem swojemu dziecku. Plotka głosi, że nadal siedzi na lotnisku...

Pewien Chińczyk dał pobawić się paszportem swojemu dziecku. Plotka głosi, że nadal siedzi na lotnisku...

Największym problemem przed jakim obecnie stoi firma jest oczywiście odpowiednia ochrona takiego cyfrowego paszportu w naszym telefonie. Przecież praktycznie niemożliwe jest stworzenie oprogramowania, które byłoby odporne na wszelkie próby złamania zabezpieczeń. Dlatego zdaniem eksperta do spraw bezpieczeństwa Davida Jevansa z firmy Proofpoint żeby pomysł miał szansę zaistnieć jako gotowy produkt potrzebne będą zmiany również w telefonach komórkowych. ''Cyfrowe paszporty w naszych telefonach będą wymagały zmian hardware'owych żeby uniemożliwić kopiowanie paszportu z telefonu''. mówi Jevans. Kolejnym problemem jaki będziemy musieli pokonać zanim przez lotnisko przejdziemy jedynie z telefonem w ręce jest sposób w jaki służby będą komunikowały się z naszym telefonem. ''Sprawdzenie tego na ekranie telefonu za pomocą kodu QR nie zadziała bo takie coś można łatwo skopiować albo sfałszować'' dodaje specjalista. Dziś dzięki naszym komórkom mamy dostęp do banku, możemy logować się do skrzynek e-mailowych czy portali społecznościowych strata telefonu w wielu przypadkach oznacza katastrofę. Kiedy jeszcze w smartfona władujemy paszport czy nie będzie nam groziło, że w razie kradzieży lub zgubienia telefonu staniemy się zupełnie bezradni? Paszporty w formie papierowej mają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: nigdy nie skończy się w nich bateria. Cyfrowy paszport w komórce: ruch w dobrą stronę?

Temu kolesiowi i tak żaden paszport nie będzie potrzebny

Temu kolesiowi i tak żaden paszport nie będzie potrzebny

[źródło: telegraph.co.ukfortune.comexpress.co.uk]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze