Kwietniowa dominacja AMD

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 08 Kwiecień 2017
  • Komentuj 0

Kwiecień będzie istnym sprawdzianem dla AMD

Kwiecień będzie istnym sprawdzianem dla AMD

W dzisiejszym wydaniu serii ''JaTech'' dowiecie się nieco więcej o nowej serii procesorów Intela. Nie zabrakło również produktów AMD, a dokładniej nowych Radeonów RX 500 oraz testów Ryzena 5 1600.

Coffee i Cannon Lake

Intel na ostatniej konferencji Technology and Manufacturing Day zapowiedział nową (a zarazem ostatnią) serię procesorów w litografii 14nm++. Spodziewane od dłuższego czasu Coffee Lake pojawią się pod postacią sześciordzeniowych i dwunastowątkowych jednostek. Kolejny skok technologiczny już w tym roku! Intel nie będzie skupiał się tylko na jednej serii. Jeszcze w tym roku na rynek trafią procesory Cannon Lake, które będą produkowane w litografii 10-nanometrowej, a ich architekturą zostanie usprawniony Kaby Lake. Jeśli wierzyć plotkom pobór mocy spadnie o 45%, a wydajność wzrośnie o 40%.

Radeon RX 500

Nie oddalamy się od tematu najważniejszych podzespołów komputera, ponieważ już w tym miesiącu na rynek mają trafić nowe karty graficzne od ''czerwonych''. Mowa o nowej serii AMD Radeon RX 500, które są niczym innym, jak odświeżoną wersją poprzedniej edycji RX 400.

radeon_rx_500_testy_1_1

Daruję sobie wypisywanie poszczególnych specyfikacji, ponieważ znajdziecie je na poniższych testach i porównaniach. Warto wspomnieć, że skok wydajności zamyka się w około 5%, a stosunek ceny do wydajności względem poprzedniej serii ma być nieco lepszy.

Porównanie serii RX 500 z RX 400

Porównanie serii RX 500 z RX 400

Przy bazowych zegarach Radeon RX 580 w wersji 8GB osiągnął 6033 punktów ogólnych, a po podkręceniu do częstotliwości 1500/8484 MHz jego wydajność skoczyła o 6%. To całkiem dobry wynik, który z pewnością poprawią wydawcy niereferencyjnych edycji.

Wyniki Radeona RX 580 w teście Firestrike

Wyniki Radeona RX 580 w teście Firestrike

Całkowitą nowością jest Radeon RX 550 jako jedyny oparty na rdzeniu Polaris 12. Zasilanie ograniczy się do mocy pobieranej ze slotu PCI-e, a jego wydajność będzie niższa od RX 460. Wydawałoby się, że będzie to konkurent dla GeForce 1050Ti, ale jego osiągi mówią same za siebie.

Test Ryzena 5 1600

Dzisiejszą przygodę po nowinkach technologicznych rozpoczęliśmy od procesorów, to i na nich skończymy. Hiszpański portal El Chapuzas Informatico zamieścił na swojej stronie test jednego z najciekawszych procesorów serii Ryzen. AMD-Ryzen-5 AMD Ryzen 5 1600 może pochwalić się 6 rdzeniami i 12 wątkami o taktowaniu 3,2 GHz (3,4 GHz boost), 16 MB pamięci L3 oraz TDP na poziomie 65W. Zamieszczone testy dotyczą niepodkręconego układu, ale hiszpańscy testerzy potwierdzają, że byli w stanie dobić do 3,9 GHz.

Wyniki w teście Fire Strike

Wyniki w teście Fire Strike

Ilość FPS w rozdzielczości Full HD

Ilość FPS w rozdzielczości Full HD

Test jednego rdzenia

Wynik testu jednego rdzenia

Wynik testu wielu rdzeni

Wynik testu wielu rdzeni

Data premiery została przewidziana na 11 kwietnia, a cena Ryzen 5 1600 z chłodzeniem Wraith Spire ma wynieść 1090 zł. To całkiem dobry wynik, jeśli przypomnimy sobie, że piąta seria ma być konkurencją dla układów Intel Core i5. [źródło: forbes.com, tweaktown.comguru3d.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze