Która korporacja zarabia na grach najwięcej?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 05 Czerwiec 2018
  • Komentuj 2

O ciekawe badanie pokusiła się sondażownia Newzoo, która sporządziła listę 25 najwięcej zarabiających na sprzedaży gier komputerowych firm w 2017 roku. Kto zgarnął największy kawałek tortu?

To, że gry komputerowe to ogromny biznes nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dziś gramy niemal na każdym elektronicznym sprzęcie, od komrórek i tabletów, poprzez laptopy i konsole, aż po wielkie monstra w postaci potężnych PCtów. Która firma jednak zarobiła na graczach najwięcej w 2017 roku? Sprawdziło to Newzoo, które przyjrzało się dochodom generowanym przez światowych gigantów rynku gier.

Zgadniecie nazwę i kraj pochodzenia firmy, która zajęła w tym rankingu pierwsze miejsce? Jeśli powiedzieliście, że chiński Tencent, to macie rację. Chińczycy, którzy w swoim portfolio mają choćby Riot Games i spore udziały w twórcach Fortnite, studia Epic Games, mogą się pochwalić wynikiem 18,1 miliarda dolarów! Co ważne: względem 2016 roku stanowi to wzrost o astronomiczne 51%! 

Dodam jeszcze tylko, że lista Newzoo obejmuje tylko i wyłącznie sprzedaż gier i nie są do niej wliczane zarobki, jakie generuje sprzedaż konsol w przypadku Sony, Microsoftu czy Nintendo. Podobnie jest w przypadku Apple i telefonów. Mówimy tylko i wyłącznie o grach.  Liczby poniżej podane zostały w milionach amerykańskich dolarów.

Na drugim miejscu, z wynikiem 10,5 miliarda, znalazło się japońskie Sony. Jak widzicie, między pierwszym, a drugim miejscem różnica wynosi niecałe 8 miliardów dolarów. Prawie dokładnie tyle ile wynosi dochód trzeciego na liście Apple'a!

Dalej znajdziecie Microsoft (7,1 mld $) i dopiero na piątym miejscu znalazł się Activision Blizzard (6,5 mld $). Prawie miliard dolarów mniej do Zamieci zgarnął NetEase (5,6 mld $). Siódme miejsce okupuje Google (5,3 mld $), ósme EA (5,1 mld $), a dziewiąte Nintendo (3,6 mld $). Zostańmy na chwilę przy Nintendo. Jeśli myśleliście, że 51% wzrostu jaki zaliczył Tencent to sporo, to wynik Nintendo po prostu zwala z nóg - 98%! Stawkę 10 firm, które w 2017 zarobiły na grach najwięcej, zamyka Bandai Namco z 2,4 miliarda dolarów dochodu.

Pełna lista obejmuje 25 firm i znajdziecie ją tutaj. Odrazu zaznaczę, że próżno szukać tam CDP Red - mimo wciąż świetnych wyników sprzedażowych Wiedźmina - ale jestem pewien, że po premierze Cyberpunka 2077 Polakom uda się wskoczyć do rankingu. 

Na debiut polskich firm w zestawieniu najlepiej zarabiających musimy jeszcze poczekać

[źródło: newzoo.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze