Finansowo PUBG pozamiatał

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 01 Luty 2018
  • Komentuj 4

Pod koniec zeszłego roku nie było tygodnia, w którym nie mówiono by o PUBGu. Gra Greene'a biła wszelkie rekordy popularności i sprzedała się w prawie 30 milionach egzemplarzy na PC. Jesteście ciekawi jak przekłada się to na dolary?

Zanim jednak do PlayerUnknown’s Battlegrounds przejdziemy, to zajmijmy się innymi informacjami z raportu SuperData, bo te są co najmniej tak samo ciekawe. Według obliczeń firmy w 2017 roku co trzecia osoba na naszej planecie - czyli 2,5 miliarda ludzi - zagrała w jakiś tytuł free-to-play na PC i/lub na urządzeniu mobilnym.

Nikomu chyba tutaj nie trzeba tłumaczyć, że tak zwane ''darmówki'' to obecnie żyła złota. Niech świadczy o tym wygenerowany przez ten segment rynku zysk sięgający 82 miliardów dolarów. Mało tego - w 2017 gracze wydali na gry mobilne 14 miliardów dolarów więcej niż w 2016.

Co trzeci człowiek na ziemi gra w gry na urządzenia mobilne!

Nienajgorzej wiedzie się również w e-sporcie. Wartość tego rynku wyceniona została na 756 milionów dolarów, a SuperData przewiduje, że w tym roku branża e-sportowa przekroczy wartość okrągłego miliarda dolarów. Motorem napędowym e-sportu ma być oczywiście League of Legends i Overwatch (tutaj sporo musiała zdziałać The Overwatch League). Jak się ma widownia e-sportu? W zeszłym roku było to 256 milionów unikalnych użytkowników.

Raport wspomina też o rynku VR i taniejących goglach do grania w wirtualnej rzeczywistości. Efekt można szybko zobaczyć - względem 2016 zyski w tym segmencie wzrosły o 37%. Główną siłą tego rynku są trzy zestawy - Oculus Rift, który w zeszłym roku przeskoczył sprzedażowo drugi najważniejszy sprzęt do grania VR na PC czyli HTC Vive. Na konsolach zwycięzca mógł być tylko jeden i jest nim oczywiście PlayStation VR.

Taka kasa za Early Access? Wow

No dobrze. Przejdźmy do PUBGa. Niecałe dwa miesiące temu gra opuściła wielce szanowny Early Access i oficjalnie pokazała się na Xboxie One. Sami dobrze zdajecie sobie sprawę, nawet jeśli za battle royale nie przepadacie, że PlayerUnknown’s Battlegrounds zdominował 2017 rok niemal pod każdym względem. Fenomen PUBGa ma oczywiście przełożenie na realnie zarobione pieniądze, a tych udało się zebrać... 712 milionów dolarów. Za w dużej mierze nieskończoną, pełną oszustów grę! Robi wrażenie. 

[źródło: superdataresearch.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze