Co w sieciówkach piszczy #61

  • Autor: PefriX
  • Opublikowano: 20 Styczeń 2019
  • Komentuj 0

Uszanowanko! Moi drodzy, jeśli jesteście znudzeni standardowymi grami MMORPG to polecam sprawdzić Guild Wars 2. Tak jakoś naszło mnie, aby zaglądnąć do produkcji ArenaNet i powiem Wam, że przyjemnie się zaskoczyłem. Co prawda tytuł ten zrywa ze standardami gatunku, a na tle innych przedstawicieli wygląda niepozornie oraz ubogo, tak zapewniam, że zdecydowanie daje radę. No i w odróżnieniu od reszty, można go spokojnie nazwać MMORPG-iem – w Guild Wars 2 rzeczywiście czuje się obecność innych graczy!

Ach! Przecież nie miałem reklamować gry, która skradła mi ostatni miesiąc. Zamiast tego truchcikiem przechodzę do podsumowania minionego tygodnia:

1. Artifact stracił sporą ilość graczy

2. Rocket League wprowadza pełen cross-play

3. Blue Mage już dostępny w Final Fantasy XIV

4. Astellia Online to MMO z Azji, które będzie u nas płatne

5. KurtzPel wygląda świetnie, zapowiada się cudownie, ale…

6. Battle of Dazar'alor podwyższy Item Level przedmiotów w World of Warcraft


1. Artifact stracił sporą ilość graczy

Nietypowa karcianka Valve nie radzi sobie wybitnie. Według statystyk SteamCharts, w Artifact nie bawi się tyle osób, co podczas premiery. To żadne zaskoczenie, ale różnica w populacji jest dość znaczna. Na tyle, że bez skrupułów możemy powiedzieć o pewnym niewypale. Jak widać, płatna karcianka niekoniecznie przypadła do gustu graczom.

Teraz pozostaje czekać na następne ruchy Valve. Może zmienią coś w produkcji? Ewentualnie wpompują pieniądze w promocję gry oraz rozwój jej sceny e-sportowej? Jakiej decyzji nie podjąłby Gaben i spółka, coś z Artifact zrobić trzeba.


2. Rocket League wprowadza pełen cross-play

Rocket League wjeżdża w erę cross-playu. Sony udostępniło wspomnianą funkcję w ramach zapowiadanego Sony PlayStation Cross-Play Beta. Warto przy tym zauważyć, że zmiana dotyczy wszystkich. Od teraz bowiem w naszej drużynie Rocket League oraz u przeciwników mogą znaleźć się gracze z czterech różnych platform. Tak, mieszane składy również są już dostępne.

Warto przy tym zaznaczyć, że na ten moment dobrowolne łączenie się w mieszane drużyny, a następnie dołączanie do kolejki nie jest dostępne. Psyonix podkreśla, że aktualnie system zezwala jedynie na losowe przyłączanie graczy z różnych platform w ramach matchmakingu. Niemniej pierwsza aktualizacja do Rocket League w tym roku pozwoli na zapraszanie znajomych z różnych platform i wspólne granie.


3. Blue Mage już dostępny w Final Fantasy XIV

Nietypowa klasa postaci zawitała na serwery Final Fantasy XIV. Fanom serii Blue Mage powinien być dobrze znany. To job (tak nazywają się klasy w tym uniwersum), który uczy się ataków potworów i zamienia je we własne czary. W ten sposób może skompletować księgę zaklęć i zdecydować o tym, które umiejętności bardziej mu odpowiadają.

Klasa ta oficjalnie rozwinie skrzydła w zapowiadanym na latu dodatku Shadowbringers. Na ten moment można nią osiągnąć jedynie poziom 50. Do tego nie jest dostępna na dungeonach, PvP (dotyczy to duty findera) i obciążono ją sporymi limitami. Niemniej dostępna jest za darmo dla posiadaczy przynajmniej podstawki Final Fantasy XIV, którzy ukończyli jej kampanię fabularną.

Obecność Blue Mage w tym MMORPG-u należy traktować bardziej, jako teaser/early access tejże klasy. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że w Shadowbringers ten job będzie czymś więcej, niż ciekawostką.


4. Astellia Online to MMO z Azji, które będzie u nas płatne

To nie pierwszy raz, gdy kolejna gra MMO z Azji trafia do Europy. Ba, nasz rynek jest ich pełen. Niemniej w tym przypadku sytuacja jest o tyle nietypowa (chociaż nie aż tak), że Astellia Online (bo o tej grze mowa) wyjdzie u nas w modelu Buy-to-Play. Warto dodać, że w ojczystym kraju jest dostępna za darmo.

Jeśli miałbym oceniać po trailerach i dostępnych materiałach z Korei Południowej, to powiedziałbym, że szykuje się bubel nie warty złamanego grosza. Niemniej na bezrybiu i rak ryba, a kondycja MMORPG jest raczej mierna, więc chętni do grania z pewnością się znajdą. Kiedy? Podczas tegorocznych wakacji.


5. KurtzPel wygląda świetnie, zapowiada się cudownie, ale…

…również będzie płatną produkcją, przynajmniej na razie. Co prawda to żaden MMORPG - raczej dungeon crawler z mocno zręcznościowym systemem walki, dynamicznym PvP, walką z dużymi stworami, a do tego polany sieciowym sosem.

Zapowiada się intrygująco, ale KurtzPel najpierw zadebiutuje w marcu jako płatny Early Access. Po jego zakończeniu deweloperzy zajmą się weryfikacją ceny gry. Nie wykluczają jej transformację na model Free-to-Play, ale być może pozostanie jako Buy-to-Play i to droższy. O ironio, wszystko zależy od zainteresowania ze strony graczy :).


6. Battle of Dazar'alor podwyższy Item Level przedmiotów w World of Warcraft

W przyszłym tygodniu otwarty zostanie nowy rajd w World of Warcraft. W związku z tym na graczy czeka sporo atrakcji oraz wyzwań. Niemniej Blizzard informuje, że Battle of Dazar'alor to nie wszystko! Niedługo po nim pojawi się długo wyczekiwana aktualizacja 8.1.5, która wprowadzić ma masę nowości, w tym dawno zapowiedziane, nowe sprzymierzone rasy.

Wraz z otwarciem wrót tego rajdu, dostępny Item Level przedmiotów zostanie podniesiony. Do tej pory maksymalnie nasz ekwipunek mógł posiadać 395 Item Level. Po 22-23 stycznia będziemy mogli gromadzić sprzęt na poziomie maksymalnie 425. Nic, tylko grindować!


Dzisiaj to tyle w temacie gier sieciowych. Lecę ogrywać Stardew Valley, trzymajcie się!

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze