Ban za nazwę PewDiePie? Tylko w Roblox!

Felix ”PewDiePie” Kjellberg nie powinien być nikomu przedstawiany. Nie, jeśli macie swobodny dostęp do Internetu. Ciężko bowiem nie słyszeć czegokolwiek o największym YouTuberze na świecie z ponad 85 milionami subskrypcji. Jeśli do tej pory nie dołączyliście do jego armii 9-latków oraz nie wsparliście go w jego walce z T-Series to teraz nadarza się ku temu idealna okazja. I’m doing my part.

O co całe to zamieszanie? Otóż jest sobie taka gra-platforma o nazwie Roblox, która jest całkiem popularna. W skrócie to taka rozbudowana przestrzeń do tworzenia własnych gier oraz placów zabaw, skierowana przede wszystkim do najmłodszych graczy. Możliwości tego tytułu  są praktycznie nieograniczone. Gracze dostają do dyspozycji cały szereg narzędzi, umożliwiających stworzenie mniej lub bardziej zaawansowanej gry MMO.

Mamy zatem PewDiePie, który w ocenie niektórych robił rzeczy mocno ofensywne (to zostawiam Waszej własnej ocenie) oraz tytuł popularny wśród dzieci. Co mogło pójść nie tak? W zasadzie nic nie zdążyło się wydarzyć. Największy YouTuber na świecie zrobił streama z Robloxa, zapewniając grze ogromny rozgłos, bowiem oglądających widowisko nie brakowało. Żadne zasady nie zostały złamane, sam główny zainteresowany zachowywał się w swoim stylu, ale nic niezgodnego z regulaminem. Wygląda jednak na to, że bycie PewDiePie’em wystarczyło, aby otrzymać bana.

Nie, to nie żart. Twórcy Roblox zbanowali konto Felixa Kjellberga, zarzucając mu nieodpowiednie zachowanie. Co ciekawe, YouTuber mógł grać w tę produkcję, ale tylko korzystając z innego nicku. W toku szukania konkretnych informacji na ten temat odkryto, że deweloperzy nie chcą, aby ich tytuł kojarzony był z osobą, która ”w swoich materiałach linkuje do podejrzanych lub nieodpowiednich twórców na YouTube”. Brzmi dziwnie? To jednak dopiero początek!

Jak się okazało, sama fraza ”PewDiePie” wystarczyła, aby w Roblox otrzymać bana. Nie można było używać nicku tego YouTubera na czacie gry, w rozmowach, napisach na przedmiocie. Po prostu ”PewDiePie” = ban za ofensywne zachowanie.

Deweloperzy Roblox w końcu wypowiedzieli się na temat całej sytuacji. Odnoszą się do grudnia 2018, kiedy to termin ”pewdie” był w środowisku ich graczy kojarzony mocno negatywnie. Dlatego w systemie wprowadzono ponoć zasadę na automatyczne banowanie korzystania z tego wyrażenia, aby nie rozprzestrzeniać w społeczności negatywnych doświadczeń. Z tego powodu konto ”PewDiePie” zostało całkowicie przypadkowo zbanowane i aktualnie przywrócono mu funkcjonalność. Nikt chyba jednak nie zaprzeczy, że niesmak pozostał.

Zanim jednak ocenimy kogoś negatywnie, to chciałbym wspomnieć, że Roblox to gra dla młodszej społeczności, a deweloperzy zwyczajnie starają się dbać o swoich ”podopiecznych”. Może czasami dochodzi do tak dziwnych sytuacji jak z PewDiePie’em, ale powinniśmy założyć, że intencje były dobre.

Na koniec pozostało mi zrobić tylko jedno:

SUBSCRIBE TO PEWDIEPIE

[Źródło: Roblox]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze