Wszystkie nasze dane w jednym urządzeniu. Już za rok?
Upragniony przez każdego nastolatka kawałek plastiku -jakim jest polski dowód osobisty- niedługo może być dostępny także w wersji cyfrowej na smartfonach.
''
Dowody proszę'' słyszało się od sprzedawcy wiejskiego sklepu oferującego różnego rodzaju ciecze rozweselające. ''
Ale panie... zima jest, trochę za zimno żeby do wody, kto by się teraz kąpał?'' brzmiała zwykle odpowiedź nieopierzonego 17-sto latka, który odchodził ze sklepu z pustymi rękoma. Nie ma plastiku - nie ma napojów.
Plastikowe dowody osobiste za rok mogą być przeszłością
Polskie Ministerstwo Cyfryzacji planuje, że już od 2017 roku taki dowód osobisty jaki dziś znamy, może powoli zacząć przechodzić do lamusa. Wszystko dzięki projektowi wprowadzenia ''
mID'', czyli w 100% cyfrowego dokumentu, który każdy z nas miałby zainstalowany na swoim telefonie.
Taki multimedialny dowód potwierdzałby więcej rzeczy niż tylko nasz wiek, adres zamieszkania oraz imię i nazwisko. Planuje się, że mID będzie swoistą bazą danych o nas samych. Zakodujemy tam nie tylko dowód osobisty, bo w przyszłości moglibyśmy podłączyć pod niego także prawo jazdy.
Kolejną ważną rzeczą w jakiej ma pomóc nam taki cyfrowy dowód, to omijanie kolejek w różnego rodzaju urzędach. Coraz więcej spraw załatwiamy przez internet, ale latanie z papierkami od okienka do okienka wciąż jest bardziej normą niż wyjątkiem. Usługa mID ma obejmować między innymi ZUS, zgłaszanie przestępstw na policji, służbę zdrowia, realizowanie recept w aptekach czy nawet zakup biletów do kina lub teatru.
Wszystko w jednym miejscu. Ułatwienie czy zagrożenie?
Czy umieszczanie naszych najważniejszych danych na telefonie jest bezpieczne? Eksperci zapewniają, że na pewno dużo bardziej bezpieczne niż noszenie ze sobą plastikowego dowodu osobistego, który zaraz po tym jak zostanie nam skradziony może zostać użyty. Co innego telefon, który dysponuje już wbudowanymi zabezpieczeniami. Jak trudno się do takiego urządzenia włamać możecie pamiętać z głośnej sprawy między Apple a FBI, które przez dłuższy czas nie mogło ominąć zabezpieczeń iPhona.
mID ma być tylko częścią większego systemu, w którym nasz telefon będzie bramą do administracji. Wszystko ma być w zasięgu kilku kliknięć w mobilnej wersji portalu
obywatel.gov.pl, który zapewni nam możliwość załatwienia niemal każdej urzędowej sprawy - dzięki naszemu smartfonowi.
Co Wy na takie cyfrowe dowody osobiste? Na papierze wygląda to naprawdę super, przekonamy się jednak, czy rzeczywiście za rok część z nas swój plastik zastąpi pikselami w telefonie. Gorzej jak padnie nam bateria...
[źródło:
money.pl,
polskieradio.pl,
purepc.p;]
Komentarze