ZOTAC GeForce GTX 1650 OC - Test karty

  • Autor: Maciej Zych
  • Opublikowano: 13 Lipiec 2019
  • Komentuj 2

Premiery topowych kart graficznych budzą mnóstwo emocji, wszak są to konstrukcje najszybsze przeznaczone dla entuzjastów, często wyposażone w efektowne i efektywne systemy chłodzenia, a nowinki technologiczne trafiają do nich w pierwszej kolejności. Jednakże ich sprzedaż stanowi niewielką część ogółu, a większość konsumentów wybiera karty tańsze, które w zupełności zaspokajają ich potrzeby. Przedstawicielem tego segmentu jest przedmiot niniejszego testu czyli ZOTAC GeForce GTX 1650 OC. 

Konstrukcja GTX 1650 została oparta na rdzeniu TU117-300 wykonanym w litografii 12nm. GPU posiada 896 rdzeni CUDA, 56 jednostek teksturujących oraz 32 jednostki rasteryzujące. W przeciwieństwie do kart korzystających z architektury Turing i należących do serii RTX nie uświadczymy tutaj rdzeni RT ani Tensor. Maksymalne taktowanie procesora graficznego w trybie boost wynosi 1695 MHz. Kartę wyposażono w 4GB pamięci GDDR5 128 bit, co powinno przełożyć się na lepsze wyniki w grach, które coraz częściej wymagają minimum 4GB pamięci VRAM. Pobór mocy to zaledwie 75W, a na laminacie nie uświadczymy dodatkowej wtyczki zasilającej. Układ chłodzenia składa się z aluminiowego radiatora oraz pojedynczego wentylatora i zajmuje dwa sloty. Na śledziu znalazły się trzy złącza: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b oraz DVI. Rozmiar karty od ZOTAC wynosi 151mm x 111.15 mm x 38.8 mm, mamy więc do czynienia z niewielką konstrukcją, która z powodzeniem zmieści się nawet do obudów w standardzie Mini ITX. 

Przejdźmy więc do testów wydajności, a te wykonane zostały w czterech grach. Podane wyniki to średnia wartość FPS. Konfiguracja platformy testowej prezentuje się następująco:

Procesor: Intel Core i5 6600K @4GHz

Płyta głowna: Gigabyte Z170-HD3

RAM: 4x4GB HyperX Fury DDR4 2133MHz CL14

Dysk: Samsung EVO 970 500GB NVMe

Zasilacz: Zalman ZM700-LX 700W

Chłodzenie CPU: Corsair H100i

Obudowa: NZXT H500i

System operacyjny: Windows 10 Home 64-bit (kompilacja 17763)

Wersja sterownika NVIDIA: 431.36

GTX 1650 charakteryzuje się zaskakująco niską wydajnością, jedynie w AC Odyssey dogania leciwego GTX 980. Szkoda, że nie mieliśmy okazji porównać go z bezpośrednimi konkurentami pokroju GTX 1060 czy RX 570. O komfortowym graniu na najwyższych ustawieniach grafiki można zapomnieć, niemniej jednak przy niższych ustawieniach można oczekiwać satysfakcjonującej płynności.

 

Niewielki układ chłodzenia bardzo dobrze radzi sobie ze schłodzeniem TU117, temperatura w stanie spoczynku wynosi 32°C, zaś pod obciążeniem 63°C. Jednocześnie pracujący wentylator jest niemal bezgłośny, co z pewnością docenią zwolennicy ciszy. 

Podsumowując: ZOTAC GTX 1650 OC zdecydowanie nie jest kartą przeznaczoną dla entuzjastów, znajdzie jednak swoje miejsce w komputerach u osób, które nie wymagają topowych osiągów, cenią sobie za to ciszę, małe rozmiary karty (np. do obudów mini ITX) oraz niski pobór mocy. Na przeszkodzie może stać cena oscylująca obecnie w okolicach 670zł, która naszym zdaniem nadal jest zbyt wysoka w stosunku do oferowanych możliwości.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze