Radeon RX-580 PULSE

  • Autor: PoznanskaPyra
  • Opublikowano: 20 Maj 2017
  • Komentuj 0

Image4

RX-580 czyli ''gdzieś już to widziałem''. Nie ma co ukrywać, jest to odgrzewany kotlet, jednak całkiem smacznie podany. Dodatkowo względem swojego poprzednika zyskał kilka usprawnień. Zapraszam do lektury!

Wygląd

Karty Sapphire mogą się podobać, stylistka to połączenie stonowanych kolorów z agresywniejszymi wstawkami. Chociażby czerwona kreska na backplate'cie karty, kóra nawiązuje do nazwy ''Pulse''. Stylistka będzie przede wszystkim pasować do zestawów utrzymanych w białej lub czarnej kolorystce, bez kolorowego podświetlenia w postaci diod RGB.

Sama karta nie posiada własnego dodatkowego oświetlenia, co ostatnio jest ewenementem. Jak wiadomo ostatnio diody RGB montowane są dosłownie wszędzie. Miło, że Sapphire postanowiło wyłamać się z tego trendu i dać możliwość wyboru. Uzupełnieniem opisu niech będzie poniższy film:

Układ chłodzenia

To zdecydowanie największa zaleta tej konstrukcji. Radiator jest duży, rozbudowany i chłodzi wszystkie najważniejsze podzespoły karty. Nie ogranicza się tylko do chipu, ale odbiera też ciepło z kości pamięci i sekcji zasilania.

Image9

Dodatkowo sekcja zasilania chłodzona jest z obydwu stron, przekazując ciepło również na backplate karty. Na zdjęciu widoczna specjalna metalowa wkładka przewodząca ciepło z PCB na backplate.

Image2

Wartymi uwagi są też wentylatory, które sprawiają wrażenie solidnych. Ogromnym plusem jest system łatwego ich wyjmowania, co będzie bardzo pomocne przy konserwacji karty.

DSCF7283

PCB

Z tyłu karty znajdziemy 4 główne fazy zasilające kartę, na pozostałej części laminatu znajdują się jeszcze dwie dodatkowe fazy, obsługujące pozostałe podzespoły karty graficznej.

Image10

Pośrodku znajduje się chip oraz 8GB pamięci ulokowanej w ośmiu gigabajtowych kościach.

Na przedzie znajdziemy aż 5 wyjść dla monitorów i wszystkie mogą być równocześnie aktywne.

2x DisplayPort 2xHDMI oraz 1xDVI-D Image11

Testy w grach

Tutaj wszystko odbywa się standardowo, każda gra uruchomiona na najbardziej wymagającym profilu.

American Truck Simulator

rx580atsfps

Battlefield 1

rx580bf1fps

Rocket League

rx580rlfps

RUST

rx580rustfps

World of Tanks

rx580wotfps

Podsumowanie

RX-580 mimo bycia odgrzanym kotletem, jest całkiem przystępnie podany, szczególnie dla osób zastanawiających się obecnie nad zakupem karty. Cenowym rywalem jest GTX1060 6GB, od którego RX-580 raz jest szybszy, a raz wolniejszy. Głównym czynnikiem decydującym o przewadze, którejś z kart jest optymalizacja gry. Na plus dla RX-580 jest lepsza obsługa API DX12 i Vulkan, oraz wsparcie dla CrossFire. (GTX1060 nie obsługuje SLI)

RX-580 wydaje się też być ciekawą opcją dla osób pracujących ze środowiskiem Adobe Premiere. Obsługa maksymalnie do 5 monitorów oraz szybszy rendering przemawiają tutaj za 580-tką.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze