Test chłodzenia + poradnik NZXT. Kraken X61

  • Autor: PoznanskaPyra
  • Opublikowano: 21 Wrzesień 2016
  • Komentuj 0
Witajcie w kolejnym teście i za razem poradniku. Dzisiaj na warsztat bierzemy układ chłodzenia procesora NZXT. Kraken X61. Kraken X61 jest chłodzeniem wodnym. Ciepło z procesora jest odbierane za pomocą płynu, który przekazuje je na chłodnicę. Na rynku mamy sporo takich układów, które są próbą uzyskania wydajności zestawu WC(water cooling) przy jednoczesnej prostocie montażu znanej z typowych coolerów. Jak wygląda montaż tego chłodzenia w obudowie? Wszystko przedstawiłem w tym filmiku:

Konstrukcja

dscf7426

Kraken jest konstrukcją zbudowaną z pompki i dużej 280mm chłodnicy. Pompka znajduje się w bloku CPU i pracuje z prędkością od 2400 do 3600 obrotów na minutę. Chłodnica chłodzona jest za pomocą dwóch 140mm wentylatorów o pracujących z prędkościami 800 do 2000 obrotów na minutę.

Zestaw zasilany jest za pomocą kabla SATA, a sterowany za pomocą wewnętrznego kabla USB, który musimy podłączyć do płyt głównej. Cały ten osprzęt wykonała znana firma Asetek.

Wygląd

dscf7425

Firma NZXT. jest znana z dbania o dobry desingn swoich produktów, w tym wypadku było to dość trudne, ze względu na konstrukcje chłodzenia. Mimo to, gdzie się dało tam o ten desing zadbano. Chociażby dając podświetlane logo NZXT na bloku CPU.

Oczywiście podświetleniem można sterować z poziomu systemu.

Test

nzxtOpracowałem własną procedurę testową. Pomiar temperatur jest wykonany na czterech różnych poziomach obciążenia CPU.

  1. Poziom 1, czyli brak obciążenia
  2. Poziom 2 - gaming, oznacza wykonanie pomiaru podczas gry w BeamNG, gra to mocno obciąża procesor
  3. Poziom 3 - rendering, czyli temperatury mierzyłem podczas renderowania 30 minutowego materiału testowego
  4. Poziom 4 - AVX, tutaj pomiar temperatur odbywał się w momencie wykonywania przez procesor instrukcji AVX, są to najbardziej wymagający typ obliczeń. AVX wykorzystuje się w aplikacjach naukowych i profesjonalnych.

Wyniki

Na pierwszym poziomie obciążenia procesor jest wręcz zimny, temperatura 41*C to naprawdę mało.

cpuidle krakenidle

Poziom drugi wywołał wzrost temperatury procesora do ok 50*C, co dalej jest wartością bardzo dobrą.

cpugaming krakengaming

Poziom trzeci, czyli rendering podniósł temperaturę procesora do ok 60*C. Jest to naprawdę niska temperatura jak na takie obciążenie.

cpurender krakenrender

No i ostatni poziom czwarty, tutaj tempearatury osiągnęły poziom aż ok 82-83*C, wydaje się że to dużo. Jednak tak nie jest. Przy takiej pracy pod dobrym coolerem wieżowym, procesor potrafił osiągać aż 90*C i do tego zbijał taktowanie, aby się nie przegrzać. Kraken X61 okazał się na tyle wydajny, że tak się nie stało.

cpuavx krakenavx

Podsumowanie

Kraken X61 jest naprawdę fajnym chłodzeniem, wydajność chłodzenia stoi na jednym z najwyższych poziomów. Lepsze wyniki uzyskamy już chyba tylko przy pomocy rozbudowanego zestawu chłodzenia wodnego. Niestety taka wydajność jest bardzo wysoko wyceniona przez NZXT. przez to nasz cooler jest sprzętem dla wybranych.

pyryavatar

PoznanskaPyra

Komputerowy maniak, entuzjasta, kreator zwariowanych projektów. Znany ze swojego nietypowego podejścia do sprzętu, ryzykownych modyfikacji czy kompletnego ignorowania standardów i wdrażania własnych, często nietypowych. Ingerowanie lutownicą w podzespoły komputerowe nie jest dla niego niczym nowym, a części rzeczy w ten sposób odkrytych, nie może wam opisać, bo skończył by z pozwem od któregoś z wielkich producentów. Taki właśnie jest "PoznanskaPyra". YouTube  Facebook

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze