Symulator szkolnych strzelanin - krok za dużo?

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 24 Maj 2018
  • Komentuj 5

''Tylko w ''Active Shooter będziesz w stanie wcielić się rolę policjanta ze SWAT lub samego strzelca''. W taki sposób studio Revived Games napisało o swojej grze na Steamie. Premiera zaplanowana została na szóstego czerwca, ale pojawiają się głosy, że tytuł powinien całkowicie zniknąć z platformy Valve.

Powiedzieć, że tworzenie gry, w której możemy wejść do szkoły i otworzyć ogień do znajdujących się tam uczniów, może wywołać kontrowersje, to jak nic nie powiedzieć. Temat szkolnych strzelanin co parę miesięcy wraca z wielką siłą po tym, jak jakiś szaleniec postanowił urządzić masakrę. A teraz, jakby tego było mało, niedługo na Steamie będzie miała premierę gra, w której możemy stanąć po obu stronach barykady - niezrównoważonego psychicznie strzelca i próbujących go dopaść policjantów. 

Zwiedzimy szkolny dziedziniec...

Mowa o Active Shooter od ''studia'' Revived Games. Napisałem ''studia'' w cudzysłowie, bo deweloper był już wcześniej oskarżany o kradzież assetów z innych tytułów i wrzucaniu ich do swoich gier. Najważniejszych informacji o shooterze możecie dowiedzieć się z opisu na Steamie, ale pozwolicie, że przytoczę niektóre fragmenty. 

''Wybierz swoją rolę, walcz i niszcz! Bądź tym dobrym lub tym złym. Wybór należy do Ciebie'' rozpoczyna się opis gry. ''Twoim zadaniem będzie albo neutralizacja celu (active shooter) lub bycie celem samemu. W zależności od Twojej roli, Twoim zadaniem może być wyprowadzenie (cywilów ze szkoły-przyp.red) lub polowanie i zniszczenie''

...szkolną aulę...

Wśród wymienionej zawartości znajdzie się autentyczne uzbrojenie, możliwość wyboru strony i ''sytuacje wzięte z życia''. Autorzy gry obiecują też tryb, w którym wcielimy się w jednego z cywilów na terenie szkoły, a naszym zadaniem będzie przeżyć strzelaninę. 

Jak na pewno się domyślacie, taka gra wywołała małą burzę. Do Valve zgłaszają się kolejne organizacje społeczne żądają usunięcia gry ze Steama. ''Od początku tego roku w szkołach na terenie USA doszło do 22 strzelanin'' mówi rzecznik prasowy Charity Infer Trust, jednej z organizacji, która wystosowała protest do Valve. Sposób w jaki Revived Games reklamuje swoją grę uważają za ''przerażający''.

 ....salę gimnastyczną...

Na Active Shootera zdążyli też się wypowiedzieć już internauci. Na Reddicie pojawiają się różne opinie. Jedni zwracają uwagę, że gra nie wydaje się dużo bardziej ''przerażająca'' niż inne tytuły (pamiętacie scenę lotniskową z Call of Duty? Albo samochodową rozwałkę w Carmageddonie?), inni wskazują, że oto właśnie szkolne strzelaniny stały się inspiracją dla gier, a nie tak jak to teraz modnie mówić, gry dla strzelanin. 

To czy Active Shooter doczeka się premiery zaplanowanej na szóstego czerwca nie jest jeszcze pewne. Sporo wskazuje na to, że gra do tego momentu zdąży wygenerować tyle szumu i kontrowersji, że Valve zdecyduje się ją ściągnąć ze Steama.

Dajcie znać co myślicie. Jest miejsce na takie gry jak Active Shooter i nie ma się co specjalnie deweloperów czepiać, w końcu próbują tylko zarobić nieco na kontrowersji, czy jednak propozycja Revived Games idzie o parę kroków za daleko?

... czy szkolne korytarze

[źródło: steam.com, bbc.com, reddit.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze