Rynek gier 2014

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 25 Czerwiec 2014
  • Komentuj 6

Newzoo-Logo

Global Games Market Report to wykonana przez portal Newzoo analiza światowego rynku gier komputerowych szacowanego w 2014 roku na 81 miliardów dolarów. Polacy w tym zestawieniu zajęli wysokie 23 miejsce generując dla branży przychody rzędu 280 milionów dolarów.  Według badania Newzoo rynek gier komputerowych ma się nadzwyczajnie dobrze notując 8% wzrost zysków w porównaniu z rokiem ubiegłym. Taka liczba  może być dyktowana wieloma czynnikami, nie zapominajmy że jest to pierwsze zestawienie w którym pod uwagę zostały wzięte premiery konsol nowej generacji mające ogromny wpływ na całą branżę.

1122488455

Newzoo wziął pod uwagę 100 krajów świata i to własnie ta setka odpowiedzialna jest za  99,8% zysków jakie czerpie branża z pieniędzy 1,7 miliarda graczy. Portal podzielił nasz glob na kilka regionów, tak aby łatwiej było zobaczyć różnice między różnymi zakątkami Ziemi. I tak najwięcej na gry wydali Azjaci, z sumą rzędu 36,8 miliarda amerykańskich dolarów, daleko w pobitym polu zostaje Ameryka Północna, której mieszkańcy wyciągnęli z portfeli ponad 22 miliardy oraz zachodnia Europa gdzie wydano marne 15 miliardów.

1122488548

Nie będzie pewnie zaskoczeniem jeśli okaże się, że światowym liderem są Stany Zjednoczone wspomagające branżę 20,5 miliarda dolarów. Za USA znalazły się.... Chiny, których obywatele (mimo różnego rodzaju zakazów) na gry komputerowe wydali blisko 18 miliardów dolarów. Pierwszą trójkę zamykają Japończycy z 12,2 miliardami dolarów. Który kraj wypadł w zestawieniu najsłabiej? Okazuje się, że rynek gier w Sri Lance powiększył się ledwie (jeśli porównać do największych) o 9 milionów $.

1122488502

Polska, jak już wspomniałem, zajęła 23 miejsce w rankingu wydając niebagatelne 280 milionów. Nie mamy szans porównywać się do krajów zachodniej Europy, w których królują Niemcy z ponad 3 miliardami. Ale jeśli popatrzeć na kraje byłego bloku wschodniego to nie mamy się czego wstydzić. Przed nami są tylko Rosjanie, którzy trzeba przyznać nie szczędzą grosza na gry wydając trochę ponad miliard $. Generalnie można łatwo zauważyć różnice jakie występują między wschodem, a zachodem Europy. Cały nasz region wygenerował 2,3 miliarda przy 15 miliardach jakie wydali obywatele krajów zachodnich. Nie oszukujmy się, na zachodzie zarabia się dużo więcej stąd mieszkańcy tych krajów mogą kupować dużo więcej gier bez potrzeby poświęcania 1/4 wypłaty.

1122488486

Patrząc na 8% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym jestem raczej spokojny o branżę. Zobaczymy o ile wzrośnie wartość rynku w 2015 roku, kiedy szeroko dostępna powinna już być technologia VR i na dobre zadomowią się konsole nowej generacji. Dla bardziej dociekliwych Newzoo stworzyło specjalną interkatywną tabelkę, dzięki której będziecie mogli zobaczyć szczegółowe dane dotyczące interesujących Was państw.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze