Nowe informacje o Radeonie RX Vega

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 02 Marzec 2017
  • Komentuj 0
Konferencja AMD Capsaicin & Cream zapewniła nam pierwszą dawkę informacji o nadchodzących Radeonach RX Vega. Niestety nie dowiedzieliśmy się wiele na temat nowego GPU ''czerwonych''. Na pokazach nie zabrakło pięknych słów o możliwościach nowych kart graficznych oraz kilku testów w grach. Niestety jedyną konkretną informacją okazała się ich nazwa (Radeon RX Vega) oraz zastosowane technologie. Vegaarch Pierwsza z nich to HBCC (High-bandwith Cache Controller), która podnosi wydajność w grach poprzez zmianę tradycyjnego trybu VRAM. Za przykład posłużył test w Deus Ex: Mankind Divided, w której minimalny framerate uległ podwojeniu. Niestety takie rezultaty osiągniemy tylko i wyłącznie w grach zoptymalizowanych pod kątem układu Vega. amd_capsaicin_i_cream_3HBCC Następną technologią jest NCU (Next-generation Compute Unit), która wspiera 32, 16 i 8-bitowe operacje na cykl. To jedna z głównych nowości, która zwiększy ogólną wydajność względem starszych układów i pozwoli na zastosowanie Rapid Packed math. Technologia RPM polega na zwiększeniu możliwości obliczeń FP16 (wsparciu danych zmiennoprzecinkowych o połowicznej precyzji), co pozwoliło GPU na renderowanie m.in. dwukrotnej ilości pasm włosów w demie TressFX. amd_capsaicin_i_cream_5RPM Radeon Virtualized Encode, to wynik współpracy z LiquidSky, który można porównać do NVIDIA’s GeForce Now i polega na umożliwieniu strumieniowania obrazu z gier dla ponad 1.5 mln osób. Pamiętajmy, że streamowanie gier wymaga ogromnych zasobów, ponieważ nie jest tak przewidywalne, jak np. ładowanie filmu na YouTube. liquidsky Ostatnią techniką zaprezentowaną na konferencji jest AMD MultiRes, która będzie redukowała zbędne obliczenia podczas zabawy w wirtualnej rzeczywistości. Ta technologia polega na podzieleniu obszaru widzenia na segmenty o różnym priorytecie renderowania - im bliżej środka, tym jest on większy.
Podsumowując, konferencja AMD Capsaicin & Cream nie przedstawiła wielu konkretów dotyczących nowych Radeonów RX Vega. Pomimo tego, że zastosowane technologie robią wrażenie, to nie możemy polegać na zapewnieniach producenta, dopóki nie poznamy dokładnych specyfikacji. [źródło: techradar.com, wccftech.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze