Lepsze No Man's Sky?

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 09 Luty 2017
  • Komentuj 1
Czy Astroneer jest w stanie naprawić błędy popełnione przez twórców No Man's Sky? Aktualnie znajduje się w fazie wczesnego dostępu i jest wręcz ubóstwiana przez miłośników gatunku. Astroneer, to nietypowy, kosmiczny sandbox, w którym wcielamy się w nieustraszonego astronautę z wielką spluwą w ręku. Zabawa polega na eksploracji proceduralne generowanych planet, odkrywaniu coraz to rzadszych surowców i technologii, oraz budowaniu swoich własnych baz. Za kosmiczną piaskownicę odpowiedzialne jest studio System Era Softworks, które nigdy wcześniej nie stworzyło żadnej gry. Fakt ten nijak ma się do rozgrywki, lecz może podsunąć jedno ważne pytanie. ''Czy twórcy wydadzą w przyszłości Astroneer jako pełnoprawną grę?'' Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ wśród graczy zdobyła już miano lepszego No Man's Sky. W grze został zaimplementowany ciekawy styl graficzny. Powierzchnia planet składa się z wokseli, a pozostałe modele mają wręcz cukierkowy charakter. Takie zastosowanie nadało grze odpowiedniego klimatu oraz pozwoliło na dobrowolne kształtowanie terenu dzięki narzędziu do terraformowania.

Jedyne zagrożenie na powierzchni, to burze piaskowe

Burze piaskowe - jedyne zagrożenie na powierzchni

Podczas rozgrywki towarzyszy nam ścieżka dźwiękowa, która wraz z zastosowaną grafiką oraz brakiem większych zagrożeń sprawia, że zabawa w Astroneer jest bardzo relaksująca. Dzięki tej grze jesteśmy w stanie stworzyć swoją własną polową stację kosmiczną. Z wykorzystaniem żywicy, aluminium czy miedzi, tworzymy coraz to nowsze przedmioty oraz struktury. Te ostatnie ograniczają się (w uproszczeniu) do: drukarek, rafinerii oraz stacji budowy pojazdów i pozwalają nam tworzyć zaawansowane urządzenia.

Osiem godzin zabawy w Boba Budowniczego i voilà

Osiem godzin zabawy w Boba Budowniczego i voilà

Strzałem w dziesiątkę okazała się możliwość skonstruowania kosmicznego pojazdu, który pozwala na jeszcze dłuższe wypady po potrzebne surowce. Naziemne łaziki oraz ciężarówki można połączyć w wielką karawanę i otrzymać coś na wzór mobilnej bazy. W grze znajdziemy rozsiane po planecie jaskinie, zniszczone wraki statków kosmicznych, kapsuły z przedmiotami, oraz tajemnicze przedmioty, których tajniki poznamy tylko i wyłącznie w polowym laboratorium. Uwieńczeniem kilku godzin spędzonych w grze jest stworzenie statku kosmicznego, który pozwala nam na eksplorację innych ciał niebieskich. Na ten moment podróże kosmiczne nie wnoszą za wiele, ponieważ wszystkie potrzebne surowce znajdziemy na początkowej planecie.

Podróż na inne planety ogranicza się do kilku kliknięć

Podróż na inne planety ogranicza się do kilku kliknięć

Astroneer oferuje również tryb współpracy dla czterech osób, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wraz ze znajomymi rozpocząć kosmiczną przygodę. Podsumowując, na ten moment Astroneer to obiecująca gra sandboxowa, w której spędzimy kilkanaście szybko mijających godzin. Na plus można zaliczyć częste aktualizacje, dobrą oprawę audiowizualną, pasjonującą eksplorację oraz rozbudowany system craftingu. Jedynym minusem są liczne błędy oraz problemy z optymalizacją.

Zapomniałem zaciągnąć hamulec ręczny...

Zapomniałem zaciągnąć hamulca ręcznego...

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze