Król budżetowych procków

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 02 Luty 2017
  • Komentuj 1
Wyścig procesorów w 2017 roku czas zacząć! Zaciętą walkę rozpoczyna najnowszy Intel Pentium G4560, którego już na starcie można okrzyknąć budżetowym królem wśród mikroprocesorów. G4560 został stworzony w ulepszonym procesie litografii (14nm+), a jego architekturę (Kaby Lake) spotkamy m.in. w siódmej generacji procesorów Intela. Może być osadzony jedynie w gnieździe LGA 1151 oraz obsługuje pamięci DDR3 i DDR4. LINIAPROCESORÓW Układ ten został wyposażony w dwa rdzenie o stałym zegarze bazowym, którego taktowanie sięga 3,5 GHz. Ponadto znajdziemy w nim 3 MB pamięć podręcznej trzeciego poziomu oraz procesor grafiki Intel HD Graphics 610 o częstotliwości 1,15 GHz. Odznacza się również stosunkowo niską ilością wydzielanego ciepła (TDP), bo wynosi ona jedynie 54W. Intel-Pentium-G4560-CPUz Wśród starszych kuzynów wyróżnia go technologia Hyper Threading, dzięki której dwurdzeniowy układ może pochwalić się również czterema wątkami. Jego największym atutem wśród podobnych mu procesorów jest stosunek jakości do ceny, ponieważ został wyceniony na jedyne 64$. VALUEFORMONEY Z testów przeprowadzonych na stronie computerbase.de wynika, że najnowszy Pentium stanowi poważne zagrożenie dla droższych procesorów. W pojedynku z sześciordzeniowym AMD FX-6300 wyszedł zwycięsko i zabrakło mu średnio 2%, aby dorównał znacznie droższym Core i3-6100 i Core i5-2500K. Intel-Pentium-G4560_Gaming-1080P Zadziwiający jest fakt, że tak budżetowy procesor jest w stanie poprawnie współpracować z kartami graficznymi z górnej półki, bez tzw. efektu wąskiego gardła. Jest nawet w stanie nadążyć za dwoma kartami GeForce GTX 980 Ti i bez problemu uciągnąć Wiedźmina 3 na najwyższych ustawieniach. Intel-Pentium-G4560_SLI-Performance-600x219 Jego cena daje się we znaki dopiero w teście wielozadaniowości, ponieważ dwa rdzenie i cztery wątki nie są w stanie sprostać lepiej wyposażonym mikroprocesorom. W spoczynku procesor pobiera jedynie 34 Wat, a przy obciążeniu obu rdzeni jednym z testów Cinebencha wartość ta wzrasta do 57. Jeśli chodzi o temperatury, to wyglądają one bardzo obiecująco, ponieważ pod obciążeniem Pentium G4560 osiąga zaledwie 48°C. Intel-Pentium-G4560_Max-Single-Core-Load Podsumowując, Pentium G4560 jest dobrym wyborem dla graczy, którzy nie chcą wydawać ogromnych sum na procesor. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować, chociażby w lepszą kartę graficzną i stworzyć stosunkowo tani zestaw, który poradzi sobie z praktycznie każdą grą.
EDIT - Poznańska Pyra Trzeba mieć na uwadze, że przy zadaniach innych niż granie, lub grach mocno obciążających CPU (rozbudowane RTS-y), procek ten się ''zadławi''. Dlatego nie polecam tego procesora, a często pytacie o to na forum, dla początkujących streamerów. [źródło: wccftech.com, computerbase.de, ark.intel.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze