Kolejna porażka AMD?

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 01 Lipiec 2017
  • Komentuj 21

Radeon Vega Frontier Edition trafił na półki sklepowe w bieżącym tygodniu i już możemypodziwiać (a raczej opłakiwać) jego wydajność w grach zaprezentowaną na kilku wykresach.

Czy ktoś w ogóle jeszcze pamięta kiedy Nvidia objęła przewagę nad AMD? Było to zdaje się całe lata temu, ale jeśli wierzyć plotkom nowe karty graficzne z serii Vega zapewnią ''czerwonym'' wielki powrót na szczyt.

Niestety, im bliżej premiery konsumenckich układów, tym wydaje się to coraz mniej prawdopodobne. Serwis PC Perspective przeprowadził gruntowny test nowego układu pod postacią pięciogodzinnego live streamu na YouTube. 

Radeon Vega Frontier Edition jest co prawda przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, ale twórcy dali możliwość przełączenia z trybu Pro na Gaming. W rzeczywistości jednak zmiana trybu nie poprawia wydajności w żadnym stopniu.

Radeon Vega FE posiada 4096 procesorów strumieniowych, zegar rdzenia o taktowaniu 1382 MHz, a jego największym atutem jest 16 GB pamięci HBM2 z częstotliwością 1890 MHz. Odpowiedni poziom mocy zapewniają dwa ośmiopinowe złącza, a TDP karty wynosi około 300 W.

Poniżej znajdziecie wykresy wydajności w rozdzielczości 4K, a przed zapoznaniem się z nimi przypominam, że jest to układ do zadań profesjonalnych, a nie beztroskiego grania (co potwierdza pierwszy wykres).

Wyniki nie napawają optymizmem, ale ze względu na przewagę nad Titanem Xp w obliczeniach niezwiązanych z grami, brak odpowiedniej optymalizacji sterowników i samo przeznaczenie nowego Radeona Vegi, możemy oczekiwać czegoś więcej od nadchodzących konsumenckich konstrukcji. Mają zostać przedstawione na targach SIGGRAPH 2017, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia. 

[źródło: wccftech.comextremetech.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze