From Russia with... vol. 2

  • Autor: Joanna Pamięta-Borkowska
  • Opublikowano: 06 Październik 2017
  • Komentuj 1

Zapraszamy na kolejną dawkę newsów ze Wschodu…

Rosjanie pisali, tak jak i my, o wymaganiach najnowszego Assassin’s Creed oraz The Evil Within 2, o grze na motywach Stranger Things, roztrząsali, kim zagramy w nadchodzącym Eleksie oraz informowali o tym, że Wiedźmin 3 zawita na konsole PlayStation 4 Pro. Pisali też recenzje Kingdom Come: Deliverance oraz Star Wars: Battlefront 2.

Ale żyli przede wszystkim Igromirem i Comic Con Russia 2017 (28. Września - 1. października).

Mona było wybrać się na prelekcje - między innymi z Richard Garriotem, kojarzonym pewnie przez wielu z was z Ultimą oraz Christopherem Lloydem I, znanym z roli naukowca z filmu “Powrót do przyszłości”. Goście Igromira mogli też porozmawiać z Rutgerem Hauerem. Prezenter gameguru podkreślił, że podczas Igromira z roku na rok coraz więcej jest też sprzętu i technologii (na co Rosjanie używają jednej, całkiem fajnej nazwy: “żelazo” :-). Uwagę zwrócił zwłaszcza stend MSI ( czas na reportażu poniżej: 3:22) oraz HP (3:10).

Jeśli chodzi o gry, to spory tłum gromadził się wokół stanowiska, na którym można było zagrać w Destiny 2. Poza tym pojawiły się takie studia jak Epic Games, Blizzard, Sony, Nintendo czy THQ Nordic. Komentatorzy żałują jednak, że żaden z wystawców nie zdecydował się czymś na Igromirze zaskoczyć. Najwidoczniej wszystkie asy zostały wykorzystane podczas Games Conu.

O rozmiarach wydarzenia świadczą liczby - w ciągu czterech dni Igromir i Comic Con odwiedziło 164 tysiące osób.

Zapraszam do świetnego reportażu, który wykonał serwis gameguru:

Poniżej możecie obejrzeć krótki reportaż pokazujący cosplay - moją uwagę zwróciła niesamowicie podobna do oryginału Senua (1:22). Zdjęcie na okładce do artykułu pochodzi też z Comic Con Russia.

Podczas tego wydarzenia dziennikarze serwisu Igromania mieli okazję pograć w Elex oraz porozmawiać z twórcami gry. Elex ma mieć wszystko to, co najlepsze w serii Gothic i Risen, ale będzie też wiele zmian - co nie powinno dziwić chociażby ze względu na charakterystyczne uniwersum. Bohater z równą biegłością posługuje się bronią palną jak i rzuca czary. Dużym wyzwaniem było dla Piranha Bytes wyposażenie bohatera w jetpack, który umożliwia latanie - daje to niesamowitą taktyczną przewagę, ale wrogowie szybko orientują się, że należy strzelać wyżej.

Jednak dziennikarze ogrywający produkcję mają też kilka zastrzeżeń. Głównie dotyczą one gameplaya. Ciężko steruje się jetpackiem, a samo lądowanie nieraz powoduje spore obrażenia. Toporna jest też podobno sama walka oraz animacja twarzy. Gra zdaje się być spóźniona o jakieś 5 lat...

Comic Con i Igromir to nie jedyne growe wydarzenia tej jesieni. We wrześniu odbyły się “ Mistrzostwa Moskwy w e-sporcie”  (Чемпионат Москвы по Компьютерному Спорту) w kompleksie Cyberspace. W ramach mistrzostw gracze mogli sprawdzić swoje umiejętności  w turniejach z następujących dyscyplin: StarCraft 2, World of Tanks, Hearthstone, Dota 2, Quake Champions oraz Project Cars. Wydarzenie miało miejsce w dwa weekendy: 16-17 oraz 23-24 września. Nagroda wynosiła 250 000 rubli (czyli koło 16 tys. zł).  Za prowadzenie imprezy odpowiedzialna była Federacja e-sportu miasta Moskwa (Федерации Компьютерного Спорта города Москвы) oraz Blackstar Gaming.

Podczas turnieju Heartstone’a miał miejsce głupi incydent - komentatorzy oskarżyli czempiona Antona “Lavakro” Bogolepowa (Антон 'Lavakro' Боголепов) o używanie cheatów. Sędziowie jednak oddalili ich zarzuty… ale niesmak pozostał. Problem polegał na tym, że komentatorzy źle zrozumieli reguły turnieju, przyzwyczajeni do bardziej surowych zasad. Podczas zawodów można było zobaczyć w akcji wielu legendarnych wręcz e-sportowców m.in. Aleksieja “Strange” Soliakowa (Алексей 'Strange' Соляков), który od 2016 roku należy do drużyny  PSISTORM Gaming, oraz Antona “Coollerz” Sińgowa (Антон 'Coollerz' Синьгов), który swoją karierę rozpoczął jeszcze przy Quake 3 Arena.

Podsumowanie całej imprezy możecie obejrzeć tutaj (film, oczywiście, po rosyjsku, ale obejrzyjcie chociaż jak wygląda ich centrum Cyberspace - wow! Chcę takie w Warszawie!):

Z innych wieści - pojawiła się też zapowiedź nowego filmu fanowskiego osadzonego w uniwersum S.T.A.L.K.E.R - o tym pisałam w poniedziałek.

Bardzo ciekawą recenzję dodatku Battlefield 1:In the Name of the Tsar napisał jeden z redaktorów serwisu gameguru. Otóż, wcielił się on w dziewczynę o imieniu Katia, który wysyła matce listy z frontu. Dziewczyna pełni rolę zwiadowcy i jej początkowy zapał powoli przechodzi w fatalizm, zwłaszcza kiedy pisze o pogrzebie przyjaciółki. Obok opisów ciężkiej walki, jest też miejsce na zachwyt nowymi miejscami, jak np. maleńką wsią, którą odwiedza podczas operacji Albion. Ciekawie wychodzą próby zrozumienia, co dzieje się z psychiką żołnierza - Katia z niejakim wstydem zauważa, że zabijaniu ludzi nie towarzyszą żadne emocje. Jedno z moich ulubionych zdań to: “podczas całej wojny nie widziałam tyle piękna i nie przeżywałam takiego piekła”.  Na stronie możecie przeczytać cały tekst (jeśli bukwy wam nieobce), albo odsłuchać tekst w formie nagrania z akcji.

Z innych wieści warto wspomnieć o wpadce studia Telltale Games, które w drugim epizodzie Batman: The Enemy Within użyło jako grafiki trupa… zdjęcia zastrzelonego rok temu w Turcji Andrieja Karłowa, rosyjskiego dyplomaty. Nie wiadomo, jaki cel przyświecał studiu, ale prawdą jest, że wyszło co najmniej nieelegancko. Zresztą, reakcja czytelników stopgame.ru. który o tym napisał, była jednocznacznie negatywna.

Porównajcie sobie zdjęcie i grafikę

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze