Czarny koń wśród CPU

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 11 Sierpień 2017
  • Komentuj 8

Najnowsza seria procesorów od AMD okazała się sporym sukcesem w segmencie HEDT (High-end Desktop). Najpotężniejszy Ryzen Threadripper 1950X został wydajnościowym katem dla układów Intela w cenie do 1000$ (przynajmniej na płaszczyźnie specyfikacji).

Najwydajniejszy CPU ''czerwonych'' posiada aż 16 rdzeni i 32 wątki (dzięki technologii SMT) taktowanych zegarem 3,4 GHz oraz 4,0 GHz w trybie boost. Ponadto obsługuje 64 linie PCI-e oraz pamięć operacyjną w trybie Quad Channel. Jego koszt oscyluje w granicach 1000$, dlatego porównuje się go do Core i9-7900X.

wydajnosc RvI.png

Pomimo tego, że konkurencyjny układ od Intela posiada o 12 rdzeni logicznych mniej, to wydajność pomiędzy tymi dwoma jednostkami jest istną powtórką z nie tak odległej przeszłości. W grach góruje Intel, a w zastosowaniach nieco bardziej profesjonalnych wygrywają Threadrippery.

Ma to uzasadnienie w liczbie wątków obsługiwanych przez gry i programy. Przykładem jest Crisis 3, który jest istnym wzorem multithreadingu przez co przewyższa tytuły radzące sobie z maksymalnie ośmioma rdzeniami.

Pamiętajcie, że wydajność widoczna na wykresach to nie wszystko. Już przy testowaniu procesorów z serii Ryzen 5 i 7 zauważono, że produkt AMD traci o wiele mniej kluczowych klatek (chwilowych zacięć) przy niższej średniej ilości FPS w grach niż produkt "niebieskich".

Znalezione obrazy dla zapytania threadripper 1950X multi

Na szczęście historia zatoczyła koło i tym razem jest podobnie, a wielu testerów twierdzi, że gdy Core i9-7900X wyciskał z siebie siódme poty, to lwia część rdzeni Threadripper 1950X nudziła się przy kilkudziesięcioprocentowym użyciu. Ponadto wielozadaniowość oferowana przez taką ilość wątków jest wręcz oszałamiająca. Procesor nie ma problemu z graniem, renderowaniem i kompresowaniem plików w tym samym momencie.

Platforma AlienWare Area-51 wyposażona w Threadrippera 1950X

Oczywiście to i tak problem AMD ponieważ raczkująca architektura Zen staje w szranki z rozwijaną od lat SkyLake. Pomimo tego, że różnice wydajności nie są ogromne, to na rzecz Threadripperów przemawia większa ilość linii PCIe oraz lutowane połączenie IHS z czterema krzemowymi rdzeniami na bazie indu.

Porzucę już temat wydajności na rzecz nieco ciekawszych wiadomości. Czy wiecie, że ustanowiono nowy rekord w Cinebenchu? Dzięki wyselekcjonowanym rdzeniom i chłodzeniu ciekłym azotem - Ryzen Threadripper 1950X osiągnął taktowanie na poziomie 5,2 GHz przy napięciu 1,55 V na wszystkich wątkach.

Nieco mniej spektakularny wynik osiągnięto na systemie chłodzenia cieczą Thermaltake Water 3.0. Wiecie, taka alternatywa w przypadku wykorzystania całych zapasów azotu na schłodzenie się w te upalne dni. Na wszystkich 32 wątkach osiągnięto 4,1 GHz przy napięciu 1,4 V oraz 4 GHz przy 1,25 V. Innymi słowy - potencjał OC na miarę XXI wieku.

Tak wysokie napięcia drastycznie skracają żywotność układów

Ponadto okazało się, że pod odpromiennikiem ciepła Ryzen Threadripper 1950X posiada aż cztery krzemowe rdzenie jak w przypadku serwerowej serii Epyc.

Lut, a nie glut!

Odkrył to Roman “der8auer” Hartung (jeden z najpopularniejszych overclockerów), dzięki czemu możemy przypuszczać, że 16 rdzeni to tylko początek i AMD ma w planach 64 wątkowe układy, które pojawią się w momencie rozwiązania problemu z rozmiarami samego procesora.

[źródło: digiworthy.com, hothardware.com, wccftech.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze