Co działo się na Computex 2017?

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 03 Czerwiec 2017
  • Komentuj 3

Na tegorocznych targach Computex nie mogło zabraknąć firm rozpoznawanych przez wszystkich graczy. Reprezentanci Intela, AMD oraz Nvidii przedstawili światu nadchodzące projekty i plany na przyszłość.

Niestety Nvidia poskąpiła informacji o nowych kartach graficznych, ale pozostałe firmy wypełniły niszę nowinek. ‘’Niebiescy’’ zapowiedzieli dwie nowe generacje procesorów - Core X oraz Coffe Lake, a ‘’Czerwoni’’ wypowiedzieli wojnę w segmencie HEDT, prezentując serię Threadripper.

Core X

Wszystkie procesory serii Kaby Lake-X oraz Skylake-X będą wymagały nowej podstawki LGA2066, oraz będą obsługiwać kolejno dwu- i czterokanałową pamięć DDR4 o częstotliwości 2666 MHz.

Pozostałe szczegóły specyfikacji nowych jednostek znajdziecie powyżej, dlatego podaruję sobie wypisywanie każdej z nich i od razu przejdę do zaimplementowanych zmian. Pierwszą z nich jest modyfikacja pamięci podręcznej drugiego i trzeciego poziomu. Cache L3 została zmniejszona praktycznie o połowę w celu czterokrotnego zwiększenia pamięci L2.

Nowe układy otrzymają również usprawnioną technikę Turbo Boost Max 3.0, która będzie polegać na zwiększeniu mocy dwóch rdzeni ponad podstawowe wartości Turbo. Ponadto Intel Core i9-7980XE będzie obsługiwał instrukcje AVX-512, dzięki czemu jego moc obliczeniowa przekroczy poziom 1 TFLOPS.

Chipset Intel X299 będzie w stanie obsłużyć 24 linii PCIe, osiem portów SATA 3.0, 10 USB 3.0 i trzy nośniki PCIe 3.0 x4. Ponadto będzie obsługiwał Intel Ethernet I219 oraz pamięci Intel Optane.

Czy są tutaj fani AMD? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Was fakt, że pierwszy raz w historii procesory HEDT od ‘’niebieskich’’ nie będą wyposażone w lutowane rozpraszacze ciepła. Zamiast znacznie efektywniejszego rozwiązania Intel postawił na użycie pasty termoprzewodzącej pomiędzy rdzeniem a płytką ochronną. Z pewnością przyśpieszy to proces produkcji, ale temperatury przy TDP wynoszącym 112W (i więcej) będą znacznie większe.

glucik.jpg

Niestety nie znamy oficjalnej daty premiery procesorów, ale prawdopodobnie przypadnie ona na okres letni. Przewiduje nieznośne temperatury… w komputerach wyposażonych w nadchodzące Skylake-X oraz Kaby Lake-X.

Ryzen Threadripper 

Przeniesiemy się na całkowicie inny front. Wprawdzie AMD nie udostępniło wszystkich informacji o nadchodzącej serii, ale wiemy, czego możemy się spodziewać. Wygląda na to, że w końcu Intel otrzyma godnego przeciwnika w sektorze HEDT.

Nowe układy na chipsecie X399 będą przeważać nad Core X ilością obsługiwanych linii PCIe 3.0. W każdym modelu Ryzen Threadripper ich liczba wyniesie aż 64, a najmocniejszy odpowiednik od ‘’niebieskich’’ posiada ich ‘’tylko’’ 44. Ktoś tu naprawdę mocno oberwie w segmencie konfiguracji multi-GPU.

Kolejna przewaga leży w kontrolerze pamięci RAM, ponieważ każdy Ryzen będzie obsługiwał moduły DDR4 cztero-kanałowo. Ponadto czerwony ‘’Morderca rdzeni’’ będzie wyposażony nawet w 16 rdzeni i 32 wątki. Wprawdzie to niewiele informacji i przewaga AMD nie jest pewna, ale bez wątpienia wygra z Intelem na płaszczyźnie cen i współczynnika TDP.

Coffe Lake

I ponownie odwiedzamy firmę z Santa Clara, ponieważ okazało się, że Core i9 nie jest jedyną nowością. Lider rynku CPU zapowiedział ósmą generację procesorów pod nazwą Coffe Lake.

Z wcześniejszych konferencji dowiedzieliśmy się, że nowa seria będzie oferować ponad 15 procentowy wzrost wydajności względem Kaby Lake. Teraz okazało się, że będzie on sięgał nawet 30%. Ponadto nowe jednostki cechują się niskim TDP na poziomie 15W oraz ulepszoną nanotechnologią 14nm.

 Podobno pracownicy Intela zaobserwowali taki wynik po ostatnich testach w benchmarku SYSmark. Wszyscy jednak wiemy, że kolejne generacje procesorów nie oferowały ogromnego zysku wydajności, ponieważ konkurencja nie istniała. Czy to przypadek, że Intel nagle zwiększa moc swoich produktów po udanej serii układów AMD? Obrońców obu firm zapraszam do sekcji komentarzy.

[źródło: techreport.com, pcgamesn.com, pcworld.com]

.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze