Badamy wzrok kameleona...

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 27 Październik 2015
  • Komentuj 0
branch-leaves-chameleon-2560x1600 Kameleony to gady znane przede wszystkim ze swojej zdolności zmiany koloru, ale to na ich oczach skupiają się uczeni prowadzący badania nad robotami.  Izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Haifie postanowili poddać kameleona kilku prostym badaniom mającym pokazać w jaki sposób zwierzę koncentruje swój wzrok na potencjalnej ofierze. Do eksperymentu posłużyły proste gry komputerowe. Do tej pory uważano, że oczy gada ruszają się w zupełnie nie skoordynowany sposób. Izraelczycy dowiedli, że jest zupełnie inaczej bo mózg kameleona kontroluje prace obu oczu pozwalając stworzeniu śledzić dwa niezależne cele. Dopiero w ostatnim momencie przed atakiem cała uwaga gada skupia się na potencjalnym obiedzie. Sprawdzono to dzięki nieskomplikowanym grom komputerowym, które dziś można zainstalować na niemal każdym urządzeniu przenośnym dysponującym ekranem dotykowym. Do badań posłużyła gra, w której zawodnik musi rozgniatać na ekranie robale:
''Dowiedzieliśmy się, że każde oko spełnia inną rolę'' mówi Hadas Ketter-Katz z Uniwersytetu w Haifie. ''Wiemy, że oczy kameleona mogą śledzić dwa cele jednocześnie co jest nowym odkryciem'' dodaje. Jaki wpływ wyniki eksperymentów mogą mieć na ludzi? Z pozoru żaden, ale naukowcy już teraz mówią, że dzięki temu uda się lepiej skoordynować ''wzrok'' robotów. Z wyników skorzystać ma także wojsko. ''Można napisać jakiś algorytm, który przełączałby kamery. Mogą być dwie, trzy, 10 kamer - to nie ma żadnego znaczenia. Każda z innym wzorcem skanowania wykorzystującym rozwiązania podobne jak u kameleonów, których wzrok okazał się bardzo efektywny'' dodaje izraelski naukowiec. [źródło: engadget.comreuters.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze