Arctic Freezer 33 eSports ONE

  • Autor: Maciej Zych
  • Opublikowano: 10 Wrzesień 2018
  • Komentuj 2

Wraz z rosnącą mocą obliczeniową procesorów rośnie również ich pobór mocy, a co za tym idzie także ilość oddawanego ciepła, które należy w jakiś sposób zutylizować. Sposoby są różne, a jednym z najpopularniejszych jest użycie chłodzenia powietrznego CPU. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z nich.

Arctic Freezer 33 eSports ONE jest schładzaczem wieżowym z aluminiowym radiatorem, rozpraszającym ciepło odebrane przez cztery rurki cieplne o średnicy 6mm. Podstawa coolera wykonana jest w technologii Direct Touch, co oznacza że heat pipe stykają się bezpośrednio z IHS naszego procesora.

W zestawie znajduje się jeden 120mm wentylator wyposażony w gumowe podkładki antywibracyjne, pracujący na łożysku typu FDB (dynamiczne łożysko olejowe) oraz trójfazowy silnik elektryczny. Regulacja prędkości obrotowej odbywa się w zakresie od 200 do 1800 obr/min.

Warto zaznaczyć, że przewód zasilający wyposażony jest w stosowny adapter, umożliwiający zasilenie drugiego wentylatora z jednego gniazda, co może się przydać w konfiguracji push-pull.

Do coolera dołączono zestawy montażowe pod podstawki AM4, 1150, 1151, 2066 oraz 2011, spinki mocujące drugi wentylator, saszetkę z przyzwoitą pastą termoprzewodzącą MX-4, a także nieco tandetnie wykonanego plastikowego backplate’a, ale o tym za chwilę.

49 żeberkowy radiator prezentuje się schludnie, a czarne malowanie dodaje mu charakteru, szkoda tylko, że końcówki rurek cieplnych wyglądają na lekko nadgryzione…

Montaż Freezera 33 przebiega w miarę sprawnie, w przypadku gniazda AM4 wykorzystuje się fabryczny backplate, do którego za pomocą czterech śrub przykręca się radiator. Do socketu 1151 dochodzi jeszcze plastikowy dołączony do zestawu backplate, który przynajmniej w przypadku testowanego egzemplarza był nieco przekoszony w efekcie czego montaż był nieco utrudniony, ale koniec końców udało się :)

 

Wentylator coolera może zachodzić na gniazda pamięci RAM, na szczęście istnieje możliwość podniesienia go o kilka milimetrów, które w tym przypadku są na wagę złota :)

Platforma testowa:

Procesor: Intel Core i5 6600K @ 3500MHz / 4400MHz

Płyta główna: Gigabyte Z170-HD3

Pamięć RAM: Kingston HyperX FURY DDR4 4x4GB 2133 MHz CL14

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX980

Dla posiadaczy Ryzena odsyłam do recenzji Mateusza.

Pasta termoprzewodząca: Arctic MX-4

Podana na wykresach temperatura jest średnią temperatur poszczególnych rdzeni. Procesor był obciążany programem OCCT przez 30 minut przy każdym pomiarze. Temperatura w pomieszczeniu wynosiła 23°C, a głośność tła 33 dB.

Jakie wnioski nasuwają się po testach Freezera 33 eSports ONE? Swoją wydajnością jest zbliżony do SPC Fortis HE1225, cechując się przy tym większą kulturą pracy i lepszą jakością wykonania, jest też przy tym bardziej kompaktowy. Miejscami zawodzi jakość użytych materiałów np. plastik z którego wykonano backplate. Można odnieść wrażenie, że podstawa radiatora jest nieco zbyt mała, bo nie przykrywa procesora w całości, w efekcie czego osiągana wydajność mogłaby być lepsza. Producent udziela na Freezera 33 eSports ONE aż 10 letniej gwarancji, ale w cenie około 200zł stanowi jedynie ciekawą propozycję spośród innych schładzaczy na rynku.

 

+ Kompatybilność w zasadzie ze wszystkimi nowożytnymi podstawkami (z wyjątkiem TR4)

+ Przyzwoita wydajność

+ 10 lat gwarancji

+ Niezła kultura pracy

+ Wygodny sposób montażu

 

- Cena (w dniu publikacji testu ~200zł)

- Backplate wykonany z nieestetycznego plastiku

- Brzydko zakończone heatpipe

Dla porównania - recenzja Mateusza na Ryzenie 1400

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze