AI poza kontrolą Facebooka

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 31 Lipiec 2017
  • Komentuj 8

Na razie nie ma co siać paniki, ale AI już teraz zaczyna wymykać się spod ludzkiej kontroli. Stworzone przez Facebooka AI uznało, że nie ma ochoty porozumiewać się po angielsku i stworzyło język zrozumiały tylko dla siebie. Inżynierowie musieli odłączyć serwery.

To konkretne AI zostało stworzone przez Facebook AI Research Lab (FAIR) w celu poprawy działania chatbotów. Największy nacisk kładziono na umiejętności negocjacji, co wiąże się nie tylko z rozumieniem tekstu, ale także z rozwojem komunikacji między poszczególnymi agentami AI. W pewnym momencie jednak ''sprawy wymknęły się spod kontroli''.

Skynet tuż za rogiem?

Jak donosi portal TechTimes dwa rozmawiające i negocjujące ze sobą chatboty doszły w pewnym momencie do wniosku, i to bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, że rozmowa po angielsku nie służy poprawie komunikacji, dlatego lepiej będzie jeśli zaczną porozumiewać się w swoim własnym języku. Języku, którego ludzcy inżynierowie niestety nie byli w stanie zrozumieć. Trochę groźnie prawda?

''Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to'' - brzmiały słowa AI. Dla nas większego sensu nie mają i raczej nie wydają się planem ataku na Ziemię, ale tak naprawdę to nie wiemy. Inżynierowie Facebooka zapewniają, że choć możemy spać spokojnie i bunt maszyn nam nie grozi, to na wszelki wypadek woleli wyłączyć serwery botów i zmusić je do rozmowy tylko i wyłącznie po angielsku. 

Całkiem niedawno doszło do sporu na tle sztucznej inteligencji między Elonem Muskiem (SpaceX, Tesla), a szefem Facebooka Markiem Zuckerbergiem. Zdaniem Muska zrozumienie przez Zuckerberga problemu jakim może stać się AI jest ''ograniczone''.

Była to odpowiedź na live broadcast Zuckerberga, w którym mówił, że ''nie rozumie ludzi (czytaj Muska-przyp.red), którzy wymyślają te wszystkie wizje zagłady'' oraz że takie zachowanie jest ''nieodpowiedzialne''.

[źródło: gadgets.ndtv.comtechtimes.com, twitter.com, facebook.com]

 

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze