Testujemy Ryzen7-1800x

  • Autor: PoznanskaPyra
  • Opublikowano: 17 Czerwiec 2017
  • Komentuj 4

Czas na pierwszy test procesora na JaRocku. Nie powiem, było to bardzo trudne z kilku względów.

Po pierwsze, brak sampla porównawczego, Intel nie zechciał nam wysłać żadnego sampla do testów porównawczych - powodów nie znam (ale się domyślam!). Po drugie, chciałem przekazać Wam dodatkowe informacje, a nie powielać to co już napisano. Po trzecie, chciałem aby te dodatkowe informacje były dla Was przydatne.

Intel nie chciał podjąć rękawicy

Dlatego zdecydowałem się na bardziej opisowy test wsparty różnymi przykładami zastosowania procesora i wyników jakie w tych zastosowaniach osiąga. Zdecydowałem też, że zrezygnuję z czystych pomiarów FPS-ów w grach - tego w sieci jest pełno i szkoda na nie tu czasu. Dodatkowo nie mam dla Was Intelowego punktu odniesienia.

Ryzen 7 1800x

Procesor 8 rdzeniowy, 16 wątkowy, pracujący z zegarem 3.6GHz (Turbo do 4GHz) wykonany w technolgii FinFET oparty o architekturę ZEN. Ryzen daje nam do dyspozycji 20 linii PCI-E, co po podłączeniu karty graficznej zostawia nam jeszcze cztery dostępne linie dla dodatkowych podzespołów. TDP procesora wynosi 95W. Do dyspozycji otrzymujemy również odblokowany mnożnik.

Technologie

AMD sporo uwagi przyłożyło do precyzyjnego kontrolowania swojego procesora, dzięki zastosowaniu technologii:

-Pure Power, która monitoruje temperatury, obciążenie oraz napięcia poszczególnych rdzeni i stara się dostosować kluczowe parametry tak, aby uzyskać jak najwyższą wydajność przy najniższym możliwym użyciu energii.

-Precision Boost, który w czasie rzeczywistym przetaktowuje rdzenie naszego procesora na podstawie danych dostarczonych współpracując z technologią Pure Power.

Ciekawostką jest technologia XFR, która jest wstanie przetaktować nasz procesor powyżej zdeklarowanych przez AMD wartości, jeżeli system chłodzenia na to pozowli. Czyli w skrócie, jeżeli na Ryzena założymy wydajny cooler, który będzie utrzymywał temperatury na odpowiednio niskim poziomie, procesor sam się podkręci.

Kolejnym ciekawym dodatkiem jest Neural Net Prediction, który jest wewnętrzną małą siecią neuronową, która uczy się operacji jakie wykonują konkretne aplikacje. Na tej podstawie stara się tak dostosować wewnętrzne zasoby procesora, aby uzyskać jak najlepszą wydajność. Można więc powiedzieć, że Ryzen posiada odrobinę sztucznej inteligencji. Podobnym systemem jest Smart Prefetch, który przewiduje jakich danych będzie potrzebowała konkretna aplikacja i stara się te dane przygotować wcześniej.

Gry

Przez niechęć Intela do dzielenia się swoimi samplami, musiałem się ostro nakombinować, żeby przekazać wam w sposób jak najbardziej obiektywny przydatne informacje. Jedyny punkt odniesienia jaki posiadam to mój prywatny i7-4770k.

Zacznijmy od gier, grając w różne produkcje nie czułem różnicy pomiędzy Ryzenem, a moim Intelem I7, który w grach osiąga lepsze wyniki. Czy to był Rocket League, Cities Skylines czy Battlefield I, płynność rozgrywki była idealna.

Jednak jeżeli szukamy procesora tylko do gier i liczy się dla nas każdy FPS, obecnie na rynku są lepsze propozycje pokroju Intela i7-7700k. Należy jednak pamiętać, że Ryzeny dostają co chwila jakieś patche, które zdecydowanie poprawiają ich wyniki w grach. Więc taka sytuacja może z czasem ulec zmianie.

Multimedia

Różnice zacząłem odczuwać w momencie, gdy postanowiłem przetestować aplikacje, które dosyć mocno obciążają procesor. Pierwsza to filmy 4K i 8K. Ryzen zapewnił mi tu pełną płynność podczas oglądania materiałów w tak ogromnych rozdzielczościach. I7-4770k potrafił łapać zadyszkę przy 4K, a 8K było dla niego kompletnym kosmosem. Na Ryzenie ani 4K, ani nawet 8K nie zrobiło większego wrażenia, a zużycie procesora wynosiło 20%.

Rendering

Tak samo rendering, Ryzen 1800x, to perfekcyjny procesor dla osób, które pracują z wideo. Montowanie na tym procku to czysta przyjemność, zapas rdzeni i wątków się bardzo przydaje. Szczególnie jeżeli aplikacja potrafi zrobić z tych dodatkowych wątków dobry użytek.

Gorzej wygląda u Ryzena kwestia instrukcji AVX. Intel zdecydowanie lepiej sobie radzi z ich obsługą. Jak zabić wydajność Ryzena? Odpalić na wszystkich wątkach AVX, to wystarczy. Jeżeli chcemy wykonywać instrukcje AVX, to musimy (tak samo jak w wypadku intela) wyłączyć dodatkowe wątki i opierać się tylko na rdzeniach fizycznych.

4 i 8 K na Ryzenie nie zrobiły większego wrażenia, Intel z zadyszką

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze