Sprawdzam Shardbound

Shardbound

Mieszanka planszy i kart? Przejdzie to?

Rynek karcianek jest dość mocno „zabetonowany„, prawda? W sumie właśnie dlatego pojawił się ten news, by pokazać Wam nieco inne tytuły z gatunku karcianek gdzie dominuje praktycznie jeden tytuł – Heartstone. Ale nie samym HSem człowiek żyje.

Na początku kwietnia 2017 roku na Steamie zawitała gra nazwana Shardbound – mieszanka gatunków – karcianki oraz planszówki. Co siedzi w tej produkcji ciekawego? CO mogłoby wypaść lepiej? Jak działa mechanika? To wszystko dowiecie się z tego newsa.

Shardbound możecie pobrać za darmo na Steamie, tytuł pojawił się 6-go kwietnia dla wszystkich. Wcześniejszy dostęp oraz bonus w postaci paczki pakietów otrzymali wspierający ten tytuł na Kickstarterze.

Odpalając ten tytuł wkraczamy w fantastyczno-futurystyczny świat walk klanów. W uniwersum Shardbound każdy z nich oznaczony innym kolorem charakteryzuje się innym stylem walki – na czele każdego z klanów stoi bohater będący celem starć pomiędzy graczami.

By chronić swojego bohatera i pokonać przeciwnika gracze używają w Shardbound kart – jednostek, czarów i efektów.

To co wyróżnia Shardbound na tle innych gier karcianych to mocny nacisk na mechanikę planszówki – jednostki walczące z dystansu nie mogą trafić jednostek przez przeszkody, inne zyskują kiedy pole obok znajduje się sojusznik, jeszcze inne mają możliwości skrytobójcze.

Każda z armii (klanów lub inaczej decków dowodzonych przez konkretny typ bohatera) ma inny styl rozgrywki – jedna bazuje na tworzeniu wspierających totemów, inna na modyfikacji terenu mapy (np. niszczenie kamiennych przeszkód), jeszcze inna armia bazuje na wskrzeszaniu jednostek.

Shardbound

Dacie radę zawładnąć nie tylko kartami, ale i jednostkami?

Sporą zaletą Shardbound jest spora ilość efektów kart – przynajmniej 20-30, gdzie większość opiera się o mechaniczne zależności. Drugą zaletą Shardbound jest sporo umiejętności dodatkowych kart i bohaterów – używając many możemy nie tylko rzucać karty, stawiać jednostki lub używać czarów, ale również aktywować umiejętności kart.

Warto też kilka słów napisać o innym modelu walk PVP i systemie klanów – w Shardbound gracze konkurują i starają się zaliczyć „lewitujące wyspy” zdobywając na nich konkretne osiągnięcia. Wszyscy dokładają swoje starania do odblokowania skarbca na takiej „wyspie”. Dodatkowo Shardbound oferuje połączenie z Twitchem, co w przyszłości ma generować różne eventy i nagrody za udział w nich.

Shardbound

Jesteś na tyle odważny by spróbować czegoś nowego?

W przypadku wad Sharbound na pewno trzeba napisać o niezbyt sprawiedliwym systemie pakietów kart – otwierając pakiet losujemy jego rzadkość, możemy trafić na legendarny, w którym znajdziemy trzy legendarne karty. Ale…

Wybrać możemy tylko jedną z nich – zawsze otwierając pakiet decydujemy się na 1 kartę z 3, które wylosujemy. Kolejna sprawa lekko negatywna w Shardbound to ilość bazowych kart – jest ich niewiele, za to jedna jednostka mająca tę samą nazwę i model może mieć kilka różnych wariantów oraz efektów.

Raz spotkamy wojownika, który ma 3/4 ale posiada dodatkowy efekt, innym razem spotkamy taką samą kartę mającą 4/5. Mimo wszystko Sharbound wychodzi do nas z dobrze zaprojektowaną mechaniką gry planszowej z elementami kart, w darmowym modelu i sprawiedliwym systemem free to play.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy wszystkich do komentowania naszych artykułów. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji społeczności brodaczy!