Ransomware w natarciu Wrz08
19 897

Autor

Adam Berdzik

Podobne

Tagi

Ransomware w natarciu

ransomware-Cyber-Extortion-what-you-need-to-know-938x535

Formy cyberprzestępczości przybierają coraz to bardziej wyszukane kształty. Możemy stracić konto w banku, można zdalnie przejąć kierowany przez nas samochód, a teraz jeszcze będzie Was szantażować Wasza komórka. 

Okej, przyznam że do zarażenia telefonu przez tak zwane ”ransomware” droga jest dość daleka. To sam użytkownik musi pobrać na swój telefon podejrzaną i nie do końca sprawdzoną aplikację, żeby znaleźć się w nie lada kłopotach.

Pluć w brodę mogą sobie użytkownicy aplikacji Adult Player, która służy do… ”wygodnego” oglądania filmów pornograficznych. Ma też kilka innych funkcji, ale nie mają one nic wspólnego z zaspokajaniem potrzeb użytkownika. Wręcz przeciwnie.

Drugą, najważniejszą opcją aplikacji było cykanie przednim aparatem telefonu zdjęć użytkownikowi. Czasem udało się przyłapać takiego delikwenta z ”interesem” w ręku i wtedy zaczynały się prawdziwe kłopoty.

Adult-Player-ransomware

Kiedy apka zrobiła już focię na ekranie komórki wyświetlał się napis informujący, że telefon został zablokowany a jeżeli użytkownik nie wpłaci 500$ to jego prywatne dane z telefonu trafią do sieci. Informacja miała jakoby pochodzić od FBI, które nałożyło na właściciela telefonu karę.

Na ślad krążącej po świecie aplikacji wpadła firma Zscaler, która twierdzi, że w sieci znajdziemy setki podobnych złośliwych programików. Jak podaje BBC posługując się danymi Intel Security od 2014 przypadki ransomware wzrosły o 127%.

Protect-From-RansomwareDlaczego tak znacznie zwiększyła się ich liczba? Raj Samani z Intela mówi, że bardzo łatwo jest je zrobić i stosują bardzo prosty mechanizm – płać albo Twoja reputacja legnie w gruzach. Drugim powodem jest oczywiście ciągle zwiększająca się liczba tabletów, smartfonów i laptopów z kamerkami.

W jaki sposób uchronić się przed złośliwymi aplikacjami? Samani radzi korzystać ze zdrowego rozsądku i pamiętać, że bezpieczne apki można pobrać z Google Play.

[źródło: itproportal.combbc.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy wszystkich do komentowania naszych artykułów. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji społeczności brodaczy!