Net w Polsce ma 25 lat!

  • Autor: Adam Berdzik
  • Opublikowano: 18 Sierpień 2016
  • Komentuj 4

To w tym budynku ''zaczął się'' polski interent

To w tym budynku ''zaczął się'' polski interent

17 sierpnia 1991 roku do Polski symbolicznie zawitał internet. Tego dnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej 69 w Warszawie wysłano e-maila protokołem TCP/IP, którego adresatem był Jan Sorensen, szef Centrum Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Dziś właściwie ciężko się bez niego obejść, traktujemy go jak wodę w kranie, coś do czego każdy z nas ma dostęp. Dziś nie pytamy ''czy masz dostęp w domu do internetu?'' tylko ''dawaj hasło do wi-fi!''. Urząd Komunikacji Elektronicznej mówi, że obecnie nad Wisłą do World Wide Web podłączonych jest 90% obywateli. Co się w ogóle musiało stać, żeby do Polski dotarł internet? Warunków było kilka: najpierw kraje Zachodu musiały zdjąć nałożone na nasz kraj embargo, które zakazywało sprzedawania do Polski zagranicznych komputerów. Potem Polska musiała dołączyć do Europejskiej Sieci Badawczej i Akademickiej (EARN), która zakładała wymianę wiedzy między uczelniami z całego świata. Trzecim warunkiem była zgoda... ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha Seniora.

Pierwszy polski internauta Rafał Pietrak (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Pierwszy polski internauta Rafał Pietrak (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Jak to zwykle bywa w przypadku nowych technologii, za pierwszych polskich internautów uznajemy dwóch naukowców: Krzysztofa Hellera i Rafała Pietraka. To oni, 17 sierpnia 1991 roku, wysłali e-maila do Kopenhagi. Trzeba zaznaczyć, że nie był to pierwszy polski e-mail w ogóle, ale akurat tą wiadomość wysłano używając protokołu TCP/IP, który dziś jest standardem światowego internetu. ''W tamtym czasie łączność ze światem można było realizować za pomocą wielu sieci. Wybór internetu z jego protokołem TCP/IP wcale nie był oczywisty. Dla mnie kluczowymi cechami internetu były jego powszechnie dostępne i bezpłatne specyfikacje, nie mówiąc o tym, że istniało też w owym czasie otwarte oprogramowanie stosu TCP/IP. Poza tym ówczesny internet był tworem bardzo... demokratycznym: wystarczyło wydzierżawić łącze do kolegi i nasze dwie sieci tworzyły już - mały bo mały, ale najprawdziwszy - internet'' powiedział  Rafał Pietrak. Z jaką szybkością powędrował w świat polski e-mail? Niezbyt szybko. Do jego wysłania użyto modemu o standardowej wtedy przepustowości 9600 bitów na sekundę. Dla porównania, dziś nie mamy większych problemów by osiągnąć wynik o kilka tysięcy razy szybszy. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zrzeszającej 35 wysoko rozwiniętych krajów świata, Polska w 2011 roku miała najwyższy (!) wskaźnik dynamiki wzrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych.

Wirtualna Polska to pierwszy portal nad Wisłą

Wirtualna Polska to pierwszy portal nad Wisłą

Jednak zanim internet trafił do zwykłego Polaka musiało upłynąć jeszcze kilka lat. Pierwszy Polski portal internetowy, Wirtualna Polska, powstał dopiero w 1995 roku, a pod jego koniec w naszym kraju istniało zaledwie 91 witryn z domeną ''.pl''. Rok później było ich ponad 800, a w pierwszym kwartale tego roku takich stron było 2 713 345. Kiedyś służący jedynie w celach naukowych, dziś wykorzystywany niemal do wszystkiego - komunikacji ze znajomymi, pozyskiwania wiedzy, grania multi, robienia zakupów, a nawet popełniania przestępstw. Jedno jest pewne: świat bez internetu nie wyglądałby tak samo jak dziś (nie byłoby JaRock.pl! ). W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak życzyć jubilatowi kolejnych lat szybkiego rozwoju! Kochany Polski internecie, przepraszam, że lekko spóźnione życzenia, ale obyś z każdym kolejnym dniem rósł w siłę!

Dziś dostęp do internetu jest według ONZ jednym z praw człowieka

Dziś dostęp do internetu jest, według ONZ, jednym z praw człowieka

[źródło: dns.plmac.gov.plpulsinnowacji.pb.plwyborcza.pl]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze