Kolejne procesory AMD

  • Autor: Mateusz Łysoń
  • Opublikowano: 14 Lipiec 2017
  • Komentuj 2

Szczegółowe informacje na temat Ryzen 3 1300X, Ryzen 3 1200 oraz Threadripper 1950X i 1920X zostały oficjalnie ujawnione. Niestety przedstawiono jedynie cztery procesory, ale możemy być pewni, że w przyszłości kolejne układy zasilą obie rodziny. To przecież poziom budżetowy i HEDT, dlatego AMD z pewnością nie zawiedzie klientów tak małą ofertą. 

Na ten moment Ryzen 3 1300X jest najmocniejszym przedstawicielem najsłabszej serii procesorów opartej na architekturze ZEN. Jest wyposażony w cztery rdzenie i cztery wątki, których taktowanie wynosi standardowo 3,5 GHz oraz 3,7 GHz w trybie Boost. Literka ''X'' oznacza dobrze nam znaną technologię XFR, która będzie w stanie automatycznie podnieść zegary procesora.

Ryzen 3 1200 jest pozbawiony tej funkcji, posiada za to identyczną liczbę rdzeni i wątków, a jego zegary wynoszą kolejno 3,1 i 3,4 GHz. Niestety nie podano żadnych szczegółów na temat ceny obu jednostek, ale możemy się domyślać, że będzie oscylować na poziomie Intel Core i3.

Więcej informacji otrzymaliśmy na temat serii Threadripper. Model 1950X posiada aż 16 rdzeni oraz 32 wątki taktowane z częstotliwością 3,4 i 4,0 GHz, a zegary zubożałego o cztery rdzenie modelu 1920X będą wynosić 3,5 / 4,0 GHz. Oba ''zabójcy rdzeni'' prezentują się bardzo dobrze, a ich cena wynosi kolejno 999 i 799 dolarów, co może odegrać kluczową rolę w odwiecznej walce z układami Intela.

A jeśli już mowa o konkurencji, to AMD skonfrontowało wydajność i9-7900X z modelem 1920X. Okazało się, że oba procesory różni nie tylko cena, ale również blisko 300 punktów w teście Cinebench (oczywiście na rzecz Threadrippera).

W głębi serca odczuwam ulgę, ze względu na poziom tego porównania, ponieważ ostatnie prezentacje Intela na temat Xeonów były zwyczajnie poniżej pewnych oczekiwań. Z jednej strony cieszę się, że ''czerwoni'' nie odpowiedzieli w podobny sposób, ale zastosowanie pasty termoprzewodzącej pomiędzy rdzeniem, a IHS'em (rozpraszaczem ciepła) w Core i9 aż prosi się o zaczepkę. 

[źródło: engadget.compcworld.com]

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze