Festiwal Games for Impact

  • Autor: Kamila Zielińska
  • Opublikowano: 06 Listopad 2018
  • Komentuj 3

Często poruszaliśmy na stronie wątek gier jako czegoś więcej. Sztuki, pasji, a czasem magicznego leku na całe zło tego świata. Miło zobaczyć, że istnieją ludzie, którzy dostrzegają w grach coś więcej niż czystą rozrywkę. 

W dniach 30.11-1.12. w Warszawie odbędzie się pierwszy festiwal Games for Impact. Wydarzenie ma na celu pokazanie, że gry wideo to coś więcej niż tylko rozrywka. Dziś pełnią one znacznie więcej funkcji – diagnozują problemy społeczne, angażują graczy w dyskusję o ekonomii, wojnie, polityce czy zdrowiu psychicznym, a niekiedy wspomagają procesy edukacyjne i terapeutyczne, tym samym zmieniając świat na lepsze. 

W czasie festiwalu organizowanego przez FINA (Filmoteka Narodowa) oraz IGP (Indie Games Polska) odbęda się liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, które mogą inspirować młodych ludzi do czerpania z gier czegoś więcej. Autorskie warsztaty z Minecrafta czy warsztaty branżowe Mastering the Game organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z przeznaczeniem dla starszych uczestników to doskonała okazja, by poszerzać swoje perspektywy niezależnie od wieku. 

Co czeka na Was na Games for Impact? Wiele trudnych tematów i tytułów, które poruszają świadomość społeczną w ich obszarze. Dla fanów polskich gier zdecydowanie ciekawe mogą okazać się prelekcje dotyczące Frostpunka, We.The Revolution czy Indygo. Zrozumieć depresję,  ale warto również zwrócić uwagę na pozostałe, zagraniczne tytuły, takie jak That Dragon, Cancer. Miłość silniejsza niż rak.

Kilka lat temu olbrzymi sukces odniosła gra This War of Mine polskiego 11 bit studios, opowiadająca o dramacie cywili w mieście pogrążonym w wojennym chaosie. Ogromne wrażenie na graczach wywarła gra That Dragon, Cancer – w której Amy i Ryan Green udokumentowali swoje zmagania z chorobą nowotworową syna oraz żałobę po jego śmierci. O depresji opowiadało polskie Indygo, a o dramacie wojennym widzianym oczami dziecka – świeżo wydane My Memory of Us.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, a harmonogram znajdziecie tutaj. Jeśli zadawaliście sobie pytanie, czy gry to coś więcej, to zapraszam Was do udziału w wydarzeniu. Szczególnie warto polecić festiwał młodszemu rodzeństwu i rodzicom, może te dwa nierozumiejące się pokolenia odkryją coś wspólnego dzięki takim projektom?

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy do komentarzy. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji spoleczności brodaczy!

Komentarze