Factorio

Oficjalna strona Factorio

Kiedy mówi się o grach indie najczęściej przychodzi na myśl jakaś prosta gra z wałkowanym milion razy pomysłem – kiepska strzelanka, klon Minecrafta albo ciągła wersja alpha. Nie wszystkie gry amatorskie takie są – przed Wami tytuł nazwany Factorio.

Czym się wyróżnia na dzień dobry? Stopniem rozbudowania oraz ogromem w prostocie – tworzymy fabryki, linie produkcyjne i transportowe w bardzo prosty sposób.

Jedno to wszystko nagle zamienia się w ogromną machinę – z jednej strony mamy regiony wydobywcze, dalej przerobowe, produkcyjne i montażowe.

Między tym wszystkim przebiegają ciągi transportowe, kolejowe czy w końcu latają inteligentne roboty naprawcze, strażnicze albo logistyczne. Odpalamy Factorio i nagle mamy przegrane 50 godzin…

factorio1

… zawsze jest coś do ulepszenia, do poprawienia, gdzieś linie produkcyjne nie mają odpowiedniej ilości surowców więc budujemy kolejny ciąg wydobywczy.

Po chwili wynalazły się kolejne budynki, które warto postawić, a które również potrzebują surowców albo produktów… I znowu zabieramy się za rozbudowę. W taki sposób Factorio wciąga jak dobrze namoczone bagno.

factorio2

Factorio nie polega tylko na rozbudowie fabryk – nie jesteśmy mile widziani na tej planecie – im mocniej rozbudujemy nasze imperium tym bardziej obcy zamieszkujący planetę chcą nam dogryźć.

Musimy budować linie obrony – działka, mury, czy na przykład roboty zajmujące się naprawianiem uszkodzonych konstrukcji. Sami jako bohater też możemy ruszyć w bój – stworzyć sobie pancerz, różne rodzaje broni i amunicji.

factorio3

Dodatkowo Factorio posiada edytor map,  możemy stworzyć swoje własne światy oparte o pełen survival, bardziej plansze wykonane w formie scenariusza albo czysto sandboxowe.

W planach twórcy mają stworzenie trybu sieciowego, w którym gracze mogliby budować razem. Czy to się uda?

Możliwe, średnio kilka razy w miesiącu otrzymujemy nowe aktualizacje, na forum Factorio znajdziemy aktywnych użytkowników dzielących się rozwiązaniami, pomysłami na budowy czy pokazujących jak w optymalny sposób zbudować duże fabryki.

Pod tym wpisem można się reklamować. Jeżeli uważasz, że stworzyłeś bardzo dobry film związany z tematem wpisu, wklej do niego link w komentarzu. Najlepsze filmy zostaną tutaj na zawsze. Zapraszamy wszystkich do komentowania naszych artykułów. Czekamy na Wasze opinie. Do dyspozycji naszych czytelników oddajemy również forum dyskusyjne... serdecznie zapraszamy tam do rozbudowanych dyskusji i kooperacji społeczności brodaczy!